Türkiye, 60 milyon doz Sputnik V aşısı alıyor!

Güncel
Ozan Barış Erim
28 Nisan 2021, 21:21
Ozan Barış Erim
28 Nisan 2021, 21:21

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Koca, Rusya’dan ithal edilecek Sputnik V aşısı ile ilgili “Türkiye, Sputnik V aşısından 6 ay içinde 50 milyon doz almak için anlaşma imzaladı. İlk sevkiyat mayıs ayı içinde gerçekleşecek.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Rusya tarafından üretilen Sputnik V ile ilgili açıklamalarda bulunan Koca, üretimin Türkiye’de de yapılacağını belirterek, “Aşı tedariki önümüzdeki 2 ay için güçleşiyor. Sonrasında aşı bolluğu yaşanması bekleniyor. Aşı üreticisi sayısı her geçen gün artmaktadır. Üretilen aşıların üretim kapasiteleri artıyor. Ülkemizde üçüncü olarak Sputnik aşısının acil kullanım onayı için devreye girdi. Türkiye Sputnik aşısından 6 ay içinde 60 milyon doz almak için anlaştı. İlk sevkiyat Mayıs ayında gerçekleşecek. Bu aşı ülkemizde de üretilecektir.” diye konuştu.

YERLİ AÇININ FAZ 3 ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

Öte yandan Bakan Koca, yerli aşının faz 3 çalışmalarına birkaç gün içinde başlayacağını vurgulayarak, “Haziran ayında Biontech aşısı 30 milyon dozu geçmiş olacak. Sinovac içinse zaman zaman sevkiyatlar yavaşlasa da elimize ulaşan doz miktarı artacak. Yerli gücümüz, yerli aşılarımız sahaya çıkmaya hazırlanıyor. Yerli inaktif aşımız faz 2 denemelerini tamamladı. Önümüzdeki birkaç gün içinde faz 3 hazırlıkları başlayacaktır.” dedi.

BREZİLYA, RUS AŞISINA ONAY VERMEDİ

Rusya’nın koronavirüs aşısı Sputnik V’ye Brezilya’dan onay çıkmadı. Ülkedeki birçok eyalet yönetiminin Rus aşısına yönelik talebini değerlendiren Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu, Sputnik V aşısına yetki vermedi ve etkinlik konusundaki yetersizlikten dolayı ithal edilmesine karşı çıktı.