Türk aşısı TURKOVAC ekim ayında seri üretime geçecek

Güncel
Ömer Cihad Kaya
09 Eylül 2021, 20:08
Ömer Cihad Kaya
09 Eylül 2021, 20:08

Yerli aşı TURKOVAC, ekim ayında üretime başlayacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin yerli aşısı TURKOVAC için çalışmalarda sona gelindiğini ve ekim ayında aşının üretime geçeceğini duyurdu.

Türkiye’nin ürettiği TURKOVAC aşısında çalışmalar, acil kullanım onayı alacak seviyeye geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Yerli aşımız TURKOVAC acil kullanım onayına müracaat edebilecek aşamaya geldi. Onay alması halinde ekim ayı içinde seri üretime geçeceğiz.” dedi. Bugün bir basın toplantısı yaparak yerli aşıda gelinen süreci aktaran Bakan Koca, şunları söyledi:

Yerli aşımız TURKOVAC acil kullanım onayına müracaat edebilecek aşamaya geldi. Bir tesiste üretimine başladığımız TURKOVAC aşımız bugün ikinci bir tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı. Onay alması halinde ekim ayı içinde seri üretime geçeceğiz.”

Fahrettin Koca

Türkiye’de son 24 saatte 308 bin 437 koronavirüs (Kovid-19) testi yapılırken; 23 bin 914 kişinin testi pozitif çıktı. Türkiye’de son bir günde 262 kişi hayatını kaybetti. Türkiye’de 8 Eylül 2021 tarihi itibarıyla 30 bin 103 kişi ise iyileşti.