Tüm dünyada mutasyona uğrayan koronavirüs paniği yaşanıyor!

Güncel
Ozan Barış Erim
21 Aralık 2020, 17:21
Ozan Barış Erim
21 Aralık 2020, 17:21

Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan koronavirüsün yeni türü B 117 insanlarda paniğe neden oldu. Birleşik Krallık’ın açıklamasının ardından B 117 virüsünün üç farklı ülkede daha görüldüğü belirtildi. Bilim insanları, geliştirilen koronavirüs aşılarının ise mutasyona uğramış koronavirüs üzerinde etkili olup olmayacağı konusunda araştırmalarını hızlandırdı. Öte yandan Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan B 117 nedeniyle bir çok ülke yeni kısıtlamalar uygulamaya başladı.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüse karşı 1 yılı aşkın bir süredir mücadele sürerken, Birleşik Krallık’tan 19 Aralık 2020’de gelen açıklama ile dünya çapında panik yaşandı. Bilim dünyası henüz mutasyona uğramış koronavirüsün etkilerini ve gücünü tespit edemezken, art arda açıklamalar geldi. İngiliz The Guardian’a konuşan bilim insanları, “Virüsler her zaman mutasyona uğrar. Bunlar çoğu zaman ölür ve bazen de virüsün davranışlarını değiştirmeden ya da etkisini artırmadan yayılmaya devam eder. Fakat çoğunlukla dramatik bir değişimi tetiklemezler” açıklamasında bulundu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü de Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan mutasyona uğramış koronavirüs hakkında sosyal medyadan açıklama yaptı. Prof. Dr. Özlü, “Birleşik Krallık’tan bildirilen B 117 virüsü, 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir” dedi.

“KONTROL ALTINA ALMAK ÇOK ZOR”

Birleşik Krallık Sağlık Bakanı Matt Hancock, yeni koronavirüsün kontrolden çıktığını ifade etti. Hancock, “Koronavirüs vaka sayısında adeta patlama yaşandı ve gidecek çok yolumuz var. Aşılar tamamlanmadan kontrol altına almak çok zor” dedi. Hancock, planlarında bu mutasyona dair bir bilgileri olmadığını vurgulayarak, “Orijinal planımızda koronavirüsün mutasyona uğrayacağına dair bir bilgimiz yoktu. Mutasyona uğramış virüsün bu kadar hızlı yayılacağını tahmin etmiyorduk. VUI-202012/01 ismi verilen bu virüsün orijinal koronavirüse göre daha hafif olduğuna dair bir kanıt yok” diye konuştu.

İLK OLARAK EYLÜL AYINDA TESPİT EDİLMİŞ

Sağlık Bakanı Matt Hancock’un, kontrolden çıktığını söylediği VUI-202012/01 adı verilen türün ilk örneği, 2020 Eylül ayında görüldü. Yeni virüs, Kasım sonunda ulusal kısıtlamalara rağmen ülkedeki enfeksiyon oranlarının düşmemesi sonucu yapılan araştırmada ortaya çıktı. Yeni virüs daha sonra hızla Londra ve Essex’de yayıldı. Birleşik Krallık Baş Bilim Danışmanı Patrick Vallance, türün hızlı hareket ettiğini ve baskın tür haline geldiğini söyledi.

“VİRÜS ENFEKTE OLABİLMEK İÇİN KENDİNİ EN UYGUN HALE GETİRİYOR”

Bologna Üniversitesinden Federico Giorgi, Science Daily internet sitesine yaptığı açıklamada, virüsün insanları enfekte edebilmek için halihazırda kendini en uygun hale getirdiğini belirterek, “Bu durum, aşı dahil geliştirmekte olduğumuz tedavilerin tüm virüs türlerine karşı etkili olabileceği anlamına geliyor” dedi.

“AŞININ YARATTIĞI BAĞIŞIKLILIĞI YOK EDEBİLİR”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü, B 117 virüsü koronavirüse göre yüzde 70 hızlı bulaşan bir virüs olduğuna dikkat çekti. Özlü, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Birleşik Krallık’tan bildirilen B 117 virüsü, 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir. Bu virüste gözlenen N501Y, Spike 69-70 del ve P681H mutasyonlarının, virüsün daha kolay ve hızlı yayılmasına neden olabileceği, hastalığı geçirenlerde ve aşılananlarda oluşan bağışıklıktan kurtulmasını sağlayabileceği öngörülüyor.” diye kaydetti.

ÖZLÜ: UMARIM KÖTÜ SENARYO GERÇEKLEŞMEZ

Öte yandan Tevfik Özlü, B 117 belirtileri hakkında ”Hastalığın kliniğini, risk gruplarını ve şiddetini değiştirip değiştiremeyeceğini ise şimdilik bilemiyoruz. Umarım kötü senaryo gerçekleşmez. Ama dikkatli olmamız ve tedbirlere uymakta ihmalkârlık yapmamamız gereken günlerdeyiz” ifadelerini kullandı.

DSÖ AÇIKLADI: BİRLEŞİK KRALLIK İLE YAKIN TEMASTAYIZ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüsün daha hızlı yayıldığı belirtilen mutasyonuyla ilgili Birleşik Krallık’taki yetkililerle yakın temasta olduklarını açıkladı. Fransız kanalında açıklamalarda bulunan Briand, DSÖ’nün şu anda yeni ortaya çıkan koronavirüsün daha yüksek ölüm oranlarına yol açacağına işaret eden bir kanıtı olmadığını söyledi. Briand, “Virüsler değişir ve şimdi olanlar ise şaşırtıcı değil. Virüsün insan sağlığı üzerindeki etkisinin değişip değişmeyeceğini anlamak için ek laboratuvar araştırması yapmamız gerekiyor. Bu noktada, ölüm oranlarında herhangi bir değişiklik görmüyoruz” ifadelerini kullandı. Yeni virüs mutasyonunun aşıların etkinliğini etkileyip etkilemeyeceği sorusu üzerine Briand, “Birleşik Krallık’ta alınan önlemlerin, aşıların piyasaya sürülme sürecinde (virüsün mutasyonlu halinin) yayılmasını engelleyeceğine inanıyorum” dedi.

HOLLANDA, DANİMARKA VE AVUSTURALYA SIÇRADI

Dünya Sağlık Örgütü aynı mutasyonun, Hollanda, Danimarka ve Avustralya’da da görüldüğünü bildirdi. İngiltere’nin yeni mutasyon duyurusundan saatler sonra, ilk seyahat yasağı kararı Hollanda hükumetinden gelmişti. Hollanda, 1 Ocak’a kadar tüm yolcu uçuşlarının yasaklandığını açıkladı. Hükumet, yeni virüsün Hollanda’ya yayılması riskini mümkün olduğunca minimize etmek için” yasaklandığını duyurmuştu.