TİKA'dan, Ukrayna’daki askeri personelin rehabilitasyonunun gerçekleştirildiği tek merkeze yardım

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Mayıs 2021, 16:31
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Mayıs 2021, 16:31

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ukrayna’daki İrpin Tıbbi Klinik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezine donanım desteğinde bulunuldu. Söz konusu merkezin, yaralanan askeri personelin nörorehabilitasyonu için Ukrayna’daki tek merkez olma özelliği taşıdığı öğrenildi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığından (TİKA) bugün yayımlanan duyuruyagöre TİKA, Ukrayna’daki İrpin Hastanesi’ne bağlı İrpin Tıbbi Klinik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezine donanım yardımı yaptı. Ukrayna Savunma Bakanlığına bağlı hastanede bulunan kliniğin, yaralanan askeri personelin nörorehabilitasyonu için Ukrayna’daki tek merkez olma özelliği taşıdığı belirtildi.

GEREKLİ EKİPMAN TEMİNİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TİKA, klinik için ergoterapi, psikolojik rehabilitasyon odaları için katlanır yatak, paravan perde, diz eklemleri için sürekli pasif hareket cihazı gibi tıbbi ekipmanlar temin etti. Cihazların teminine dair açıklamalarda bulunan TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Cüneyt Esmer, projeye dâhil olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ileride kurumlar arası işbirliğinin devam edeceğine dair ümidini de ifade etti. Esmer, ayrıca TİKA olarak dünyada 60 ülkede faaliyet gösterdiklerini ve 1995’te Ukrayna’ya geldiklerini kaydetti.

UKRAYNALI YETKİLİLERDEN TİKA’YA TEŞEKKÜR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Savaşçıların Rehabilitasyonu Komiseri Vadım Sviridenko ise TİKA’ya minnettarlığını bildirerek kısa bir zamanda önemli projeye imza atıldığını vurguladı.
İrpin Tıbbi Klinik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doktor Albay Andriy Kih ise, temin edilen donanımın askerin rehabilitasyonunda büyük rolünden bahsederek, TİKA’nın destekleri için Ukrayna halkı adına teşekkür etti.