Suudi Arabistan 2021 yılında hac ibadeti için yurtdışından kimsenin kabul edilmeyeceğini açıkladı

Güncel
Ozan Barış Erim
12 Haziran 2021, 14:28
Ozan Barış Erim
12 Haziran 2021, 14:28

Suudi Arabistan, koronavirüs tedbirleri kapsamında 2021 yılında hac ibadeti için ülke içinden 60 bin kişinin kabul edileceğini bildirdi. Ayrıca hac ibadeti için yurtdışından gelecek kimsenin hac ibadetine kabul edilmeyeceği açıklandı.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, hac ibadeti sırasında salgın nedeniyle alınacak önlemlere ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, ülke içinden 60 bin kişinin hacca kabul edileceği belirtildi. Öte yandan hac ibadeti için yurtdışından kimsenin alınmayacağı ifade edildi.

Ülke içinde ise kronik rahatsızlığı olmayan, 18 ila 65 yaş arasında ve aşı olmuş kişilerin hac için kabul edileceği açıklandı.

YURTDIŞINDAN 45 BİN KİŞİ ALINACAĞI AÇIKLANMIŞTI

Suudi Arabistan, koronavirüs tedbirleri kapsamında hac ibadetinin bu seneki kontenjanını belirledi. Konu ile ilgili genelge yayımlayan Suudi Arabistan, 2021 yılında yapılacak hac ibadetinin kontenjanının 60 bin kişi olduğunu ifade etti. Ayrıca belirlenen sayının yerli ve yabancı hacı adaylarını kapsadığına dikkat çekilerek, 45 bin hacı adayının yurt dışından, 15 bin hacı adayının ise yurt içinden kabul edileceği belirtildi.

HACI ADAYLARI KARANTİNAYA ALINACAK

Öte yandan genelgede, hacı adaylarının son 6 ay içinde hasta olmadıklarını, hastanede yatmadıklarına dair kanıt istenecek ve adaylardan Kovid-19 aşısı yaptırdıklarını kanıtlayan resmi aşı belgeleri de talep edilecek. Aşı yaptıranların ilk dozu 13 Mayıs 2021 tarihine kadar, ikinci dozu ise ülkeye giriş yapmadan 14 gün önce yaptırması gerektiği ifade edildi. Bunun dışında salgın kapsamında yurt dışından gelecek hacı adaylarının 3 gün zorunlu karantinada kalmasına karar verildi.