Sputnik V aşısının onay süreci, üretim ihlalleri nedeniyle askıya alındı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Eylül 2021, 17:24
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Eylül 2021, 17:24

Rusya’nın ürettiği Kovid-19 aşısı Sputnik V’nin, Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa İlaç Ajansının onayını alacak yeterliliğe sahip olmadığı tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütü, Sputnik V aşısının onay sürecini üretim ihlalleri gerekçesiyle askıya aldı.

Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) yapılan açıklamaya göre Rusya’da Sputnik V aşısının üretildiği fabrikalardan birinde yeniden denetleme yapılana kadar onay süreci askıya alındı. DSÖ’nün Pan Amerika Bölgesi Direktör Yardımcısı Jarbas Barbosa, Rusya’da Mayıs ayında gerçekleştirdiği denetimler sırasında Sputnik V aşısının üretildiği fabrikalardan birinde üretimin anlaşma ile belirlenen kriterlere uygun olmadığının görülmesi nedeniyle aşının acil onayının durdurulduğunu bildirdi.

DSÖ, üretim sürecindeki ihlaller nedeniyle Sputnik-V'nin onay sürecini  durdurdu

ÜRETİM İHLALLERİ NEDENİYLE AŞININ ACİL ONAYI DURDURULDU

Barbosa, onay süreci için yeniden denetime gerek duyulduğunu belirterek, “Üretici bu tavsiyeler doğrultusunda gerekli değişiklikleri yaparak yeni denetimlere hazır olmalıdır. DSÖ üreticiden tesislerinin kurallara uygun olduğuna dair bilgi beklemektedir” ifadelerini kullandı.

SPUTNİK V AŞISININ GÜVENİLİRLİĞİ HAKKINDA SORU İŞARETLERİ

DSÖ, daha önce yayımladığı bir raporda Rusya’nın Ufa kentindeki Pharmstandard fabrikasındaki uygulamaların “çapraz bulaşma riskine karşı yeterli tedbirlerin” alındığına dair kaygı verici olduğunu ve birçok ihlal tespit ettiklerini duyurdu. Ardından, tesisten yapılan açıklamada bahse konu kaygıların dikkate alındığı belirtildi. Ancak denetçilerin aşının güvenliği ya da etkinliğini sorgulamadıklarından şikayet edildi. Uzmanlar üretimde yaşanan ihlallerin aşının kalitesini düşürebileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.