Sağlık Bakanlığı, Sinovac aşısının analiz çalışmalarına başlandığını duyurdu

Güncel
Ozan Barış Erim
05 Ocak 2021, 15:27
Ozan Barış Erim
05 Ocak 2021, 15:27

Sağlık Bakanlığı Çin’den getirilen Sinovac aşısıyla ilgili açıklamada bulundu. Bakanlık, Çin’den Türkiye’ye getirilen koronavirüs aşısının analizlerinin laboratuvarda sürdüğünü duyurdu.

Sağlık Bakanlığı, Çin’den getirilen Sinovac aşısının analizlerinin laboratuvarda devam ettiğini açıkladı. Aşının raf ömrü boyunca, firma tarafından tanımlanan koşullarda saklanması ve uygulanması halinde sahip olması beklenen kalite, etkililik ve güvenilirliğinin kontrol edildiği belirtildi. Bakanlıktan bugün yapılan açıklamada, “Analiz sürecinde, aşının formülasyon yapısının değişip değişmediği kontrol ediliyor. Aşının, üretimden gelen özelliklerinin korunduğu, beklenilen etkiye sahip olacağı ve güvenli olduğu bu süreç sonunda tespit ediliyor. En az 14 gün sürecek testlerin ardından uygun bulunması halinde, aşıya TİTCK tarafından ‘Acil Kullanım Onayı’ verilerek kullanıma sunulacak” denildi.

“TÜM AŞILAR BU LABORATUVARLARDA ANALİZ EDİLMEKTEDİR”

Öte yandan Bakanlık, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Laboratuvarlarının, uluslararası muadil kurum ve kuruluşlarca tanınırlığa ve akreditasyona sahip Ulusal Kontrol Laboratuvarları olduğunu belirtilerek, “Sağlık Bakanlığı aşı takviminde yer alan ve ülkemizde ruhsatlandırılan tüm aşılar bu laboratuvarlarda analiz edilmektedir. Aşılar dışında tıbbi biyolojik ürünler dahil tüm ilaçlar, enteral beslenme ürünleri ve tıbbi mamalar, tıbbi cihazlar, insan vücuduna temas eden biyosidal ürünler ve kozmetiklerin kalite kontrol testleri de yine bu laboratuvarlarda yapılmaktadır” ifadesine yer verildi.