Sağlık Bakanlığı: Hatırlatma dozu için randevular açıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Aralık 2021, 16:40
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Aralık 2021, 16:40

Sağlık Bakanlığı, koronavirüsle mücadele kapsamında 2 doz BioNTech, 2 doz Sinovac aşısı olanların hatırlatma dozu için randevuların açıldığını bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından, Kovid-19’la mücadele kapsamında 2 doz Sinovac, 2 doz BioNTech aşısı olmuş ve son aşısının üzerinden 3 ay geçenler için hatırlatma dozu randevuları açıldı.

Aşı olmak isteyen kişiler, Kovid-19 aşısına ilişkin durumunu e-Nabız üzerinden veya 2023’e kısa mesaj (SMS) göndererek öğrenebilecek. Vatandaşlar, aşı uygulaması için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), e-Nabız hesabı veya Alo 182 üzerinden randevu alınabilecek.

Türkiye’nin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca iki gün önce hatırlatma dozu olarak acil kullanım onayı verilen yerli Kovid-19 aşısı TURKOVAC’ı yaptırmıştı.

Sağlık Bakanı Koca, hatırlatma dozu olarak yerli Kovid-19 aşısı TURKOVAC'ı yaptırdı

HATIRLATMA DOZU NEDİR?

Hatırlatma dozu; bir aşının üzerinden belirli bir zaman geçtikten sonra etkisinin yitirilmeye başlanması birlikte vurulan yeni doz aşının adıdır. Aşılananların bağışıklık düzeyini yeniden üst seviyeye çıkaran hatırlatma dozu, “pekiştirme dozu” olarak da nitelendirilmektedir.