Sağlık Bakanı Stepanov: Ukrayna'da koronavirüs salgınının 3. dalgası sona erdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Mayıs 2021, 14:57
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Mayıs 2021, 14:57

Ukrayna Sağlık Bakanı Stepanov, Ukrayna’da koronavirüs salgınının 3. dalgasının sona erdiğini söyledi. Ancak yine de tedbiri elden bırakmamak gerektiğine dikkat çeken Bakan Stepanov, “Ukrayna’da 8 Mayıs’tan itibaren “kırmızı” epidemiyolojik tehlike seviyesi olan hiçbir bölge olmayacak.” dedi.

Ukrayna Sağlık Bakanı Maksım Stepanov (Maxim Stepanov), Ukrayna’nın Mart ayından itibaren yaşanan koronavirüs salgınının üçüncü dalgasını atlattığını ifade etti. Bakan Stepanov, 7 Mayıs Cuma günü Facebook sayfasından, “Salgının üçüncü dalgasından çıktığımızı söyleyebilirim.” ifadelerini paylaştı. Bakan Stepanov, “Ukrayna’da 8 Mayıs’tan itibaren kırmızı epidemiyolojik tehlike seviyesi olan hiçbir bölge olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Stepanov, son iki ayın son derece zor geçtiğini ve salgının üçüncü dalgasının ilk ikisine kıyasla daha fazla can aldığını kaydetti. Virüsün çok sayıda hastalığa ve çok sayıda ölüme neden olduğunu vurgulayan Stepanov, koronavirüsün yaşlı ve genç fark etmeksizin her yaştan insanı etkilediğinin altını çizdi. Bakan, salgının zirvesinde 44 bin hastanın oksijen tedavisi için hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Ukrayna’da vaka rekoru: Can kaybı 34 bini aştı

“3. DALGA AŞILDI ANCAK VİRÜS YENİLEMEDİ”

Bakan, aynı zamanda, salgının üçüncü dalgasının üstesinden gelindiğini, ancak virüsün kendisinin aşılmadığını söyleyerek salgın önlemlerinin devam etmesi için çağrıda bulundu.

UKRAYNA’DA AŞILAMADA SON DURUM

Ukrayna’da son 24 saatte yaklaşık 39 bin kişi koronavirüse karşı aşılandı. Aşılamanın başlangıcından bu yana ülkede toplam 822 bin kişi bir doz aşılandı ve yalnızca 400’den fazla kişi ikinci dozu aşılandı.

UKRAYNA’DA SON BİR GÜNDE 193 KİŞİ KORONAVİRÜS NEDENİYLE HAYATINI KAYBETTİ

Ukrayna Halk Sağlığı Merkezi tarafından açıklanan Ukrayna günlük koronavirüs rakamlarına göre ülkede son 24 saatte 5 bin 372 laboratuvar onaylı yeni koronavirüs vakası kaydedildi, 193 can kaybı görüldü.