Sağlık Bakanı Koca, Sputnik V için acil kullanım onayı verdi

Güncel
Ozan Barış Erim
30 Nisan 2021, 16:37
Ozan Barış Erim
30 Nisan 2021, 16:37

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Rusya’nın ürettiği Sputnik V aşısının acil kullanımına onay verildiğini duyurdu. Türkiye, 6 ay içinde 50 milyon doz Sputnik V aşısı için anlaşma imzalamıştı.

Sağlık Bakan Fahrettin Koca, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun yaptığı inceleme ve değerlendirmeler sonunda Sputnik V aşısının acil kullanımına onay verdiğini duyurdu. Konu ile ilgili sosyal medya hesabından bugün açıklamada bulunan Koca, “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz yaptığı inceleme ve değerlendirmeler sonunda Sputnik V aşısının acil kullanımına onay vermiştir. İki ülke için hayırlı olmasını dilerim. Böylece üçüncü aşı olarak Sputnik V aşısı da ülkemizde kullanıma girecek.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE, 60 MİLYON DOZ SPUTNİK AŞISI ALACAK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 28 Nisan 2021’de yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Rusya tarafından üretilen Sputnik V ile ilgili açıklamalarda bulunan Koca, üretimin Türkiye’de de yapılacağını belirterek, “Aşı tedariki önümüzdeki 2 ay için güçleşiyor. Sonrasında aşı bolluğu yaşanması bekleniyor. Aşı üreticisi sayısı her geçen gün artmaktadır. Üretilen aşıların üretim kapasiteleri artıyor. Ülkemizde üçüncü olarak Sputnik aşısının acil kullanım onayı için devreye girdi. Türkiye Sputnik aşısından 6 ay içinde 60 milyon doz almak için anlaştı. İlk sevkiyat Mayıs ayında gerçekleşecek. Bu aşı ülkemizde de üretilecektir.” diye konuştu.

BREZİLYA, RUS AŞISINA ONAY VERMEDİ

Rusya’nın koronavirüs aşısı Sputnik V’ye Brezilya’dan onay çıkmadı. Ülkedeki birçok eyalet yönetiminin Rus aşısına yönelik talebini değerlendiren Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu, Sputnik V aşısına yetki vermedi ve etkinlik konusundaki yetersizlikten dolayı ithal edilmesine karşı çıktı.