Sağlık Bakanı Koca: Aşı programımızın ilk adımını tamamladık

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Ocak 2021, 11:29
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Ocak 2021, 11:29

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı programının sağlık çalışanlarının aşılanma işleminin bitmesi ile ilk adımın tamamlandığını bildirdi. Ayrıca Bakan Koca, 75 yaş üzerindeki vatandaşların da aşılanmaya başlayacağını duyurdu. Koca, 75 yaş üzerindeki vatandaşların, sağlık kuruluşlarından randevu alarak aşı olmaya gidebileceklerini belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklamalarda bulundu. Bilim Kurulunun önerileri ile hazırlanan aşı programına göre öncelikle sağlık çalışanlarının aşılanmasının tamamlandığını bildiren Koca, “Sağlık çalışanlarımızın aşılanması savaşa hazırlanan askerlerimizin silahlanması ile eşdeğerdir. Mücadelenin en ön safında bulunan neferlerimiz daha güvenli bir alana yaklaşmışlardır.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Koca, engelli, yaşlı bakım evleri ile huzurevlerinde yaşayan vatandaşların aşılanması ile ilgili, “Sağlık çalışanlarımızı takiben engelli, yaşlı bakım evleri ile huzurevlerinde yaşayan vatandaşlarımızın yerlerinde aşılamaları tamamlandı. Koruma sorumluluğu üzerimizde en çok bulunan bu grup öncelikle aşılanmış oldu. Kademeli olarak 90 yaş ve 85 yaş üzeri vatandaşlarımız evlerinde aşı oldular. İleri yaşları nedeniyle evlerinde aşı uygulamasına gittiğimiz vatandaşlar ile aynı hanede yaşayan 65 yaş üstü vatandaşlarımız varsa onların da aşı uygulamaları evlerinde gerçekleştirildi.” dedi.

VAKA SAYILARINDA YÜZDE 8 DÜŞÜŞ

Bakan Koca, alınan tedbirlerle vaka sayısında yüzde 80’e varan hızlı bir düşüş sağlandığını belirterek, “Ancak bütün çabalarımıza rağmen bu düşüş yavaşladı. 5.000-7.000 arasında dalgalanan günlük vaka sayıları görülmeye devam etmektedir. Dünyada da artan risk durumu göz önüne alındığında tedbirlere sıkı sıkıya uymaya devam etmemiz gerektiği ortadadır.” dedi. Koca, 30 Aralık 2021’de Türkiye’ye gelen ilk parti olan 3 milyon doz aşının, gerekli kontrollerinin tamamlanması ile 13 Ocak 2021 günü “Acil Kullanım Onayı” verilerek yaygın aşılama döneminin başlatıldığını anımsattı.

75 YAŞ ÜZERİNE AŞILAMA BUGÜN BAŞLIYOR

Pazartesi günü 80 yaş üzerindeki vatandaşların sağlık kuruluşlarında aşılanmasına başlandığını ifade eden Koca, bugün sabahtan itibaren yeni bir adıma geçerek, 75 yaş üzerindeki vatandaşların sağlık kuruluşlarında aşılanmaya başlanacağı haberini de verdi. Bakan Koca, bugünden itibaren 75 yaş üzeri vatandaşların sağlık kuruluşlarından randevu alarak aşı olmaya gidebileceklerini bildirdi.

AŞI PROGRAMININ İLK ADIMI TAMAMLANDI

Koca, ikinci partisi teslim alınan aşılara ilişkin “Ülkemizde aşı programında kullanılan inaktif aşının 10 milyon dozluk ikinci sevkiyatının ilk bölümü olan 6,5 milyon dozluk bölümü hafta başında ülkemize getirildi. Gerekli testlerin tamamlanmasından sonra aşılar kullanıma sunulacaktır.” açıklamasında bulundu.