Rusya, Sputnik V koronavirüs aşısı için Türkiye ile anlaşma imzaladı

Güncel
Ozan Barış Erim
26 Nisan 2021, 15:47
Ozan Barış Erim
26 Nisan 2021, 15:47

Koronavirüse karşı Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısının Türkiye’de üretilmesi için anlaşma sağlandığı bildirildi. Rusya’nın Doğrudan Yatırım Fonu’nun (RDIF) açıklamasında, Sputnik V aşısının Viscoran İlaç fabrikaları tarafından üretileceği belirtildi.

Rusya’nın Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), iki dozluk Sputnik V aşısının Türkiye’de üretileceğini açıkladı. Konu ile ilgili bugün yapılan açıklamada, Viscoran İlaç fabrikaları tarafından üretileceği ifade edildi. RDIF CEO’su Kirill Dmitriev, “Viscoran İlaç ile yapılan anlaşma, üretim kapasitemizi artırmayı ve Sputnik V tedarikini küresel olarak kolaylaştırmayı sağlayacak. Asya, Latin Amerika, Avrupa ve BDT’nin bir dizi ülkesinde önde gelen ilaç üreticileriyle anlaşmalara vardık ve bu ortaklıklar sayesinde güvenli ve etkili Rus aşısı 60’tan fazla ülkede insanlar için mevcut olacak” diye konuştu.

ÜRETİM, LİSANSLAMA, DEPOLAMA VE DAĞITIMI BİRLİKTE YAPACAK

Viscoran İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Üretim anlaşmaları, lisanslama süreçleri, depolama ve dağıtım konularının yanı sıra, ürün üzerinde bazı klinik çalışmaların yürütülmesi de Sputnik V aşısı için Rusya ile iş birliğimizin bir parçasıdır. Bu konudaki çalışmalarımız da çok başarılı bir şekilde devam ediyor. Uluslararası arenada tartışılan bu kadar değerli bir ürüne katkıda bulunduğumuz için çok mutluyuz” ifadeleri kullanıldı.