Rusya koronavirüse teslim: Vakalar ve ölümler her geçen gün rekor tazeliyor!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Ekim 2021, 19:53
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Ekim 2021, 19:53

Rusya koronavirüse teslim olmaya devam ediyor. Ülkede koronavirüs kaynaklı vakalar ve ölümler her geçen gün rekor tazeliyor. Rusya’da salgınının başından bu yana son 24 saatte koronavirüs kaynaklı günlük en yüksek ölüm sayısı kaydedildi.

Rusya Federasyonu’nda koronavirüse bağlı vakalar ve ölüm oranlarındaki rekor artış sürüyor. Rusya’da koronavirüs salgınının başından bu yana son 24 saatte bin 15 ölümle “günlük en yüksek” can kaybı sayısı kayıtlara geçti. Böylece ülkede toplam ölen sayısı ise 225 bini aştı.

RUSYA’DA GÜNLÜK ÖLÜM SAYISINDA YENİ REKOR!

Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte Kovid-19 vaka sayısı 33 bin 740 artarak 8 milyon 60 bin 752’ye, sağlığına kavuşan sayısı ise 23 bin 426 artışla 7 milyon 40 bin 481’e çıktı. Son 24 saatte bin 15 kişinin hayatını kaybetmesiyle de salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük can kaybı sayısına ulaşıldığı ülkede, bugüne kadarki virüs kaynaklı ölüm sayısı 225 bin 325 oldu. Başkent Moskova’da ise son 24 saatte vaka sayısı 5 bin 700 artarak 1 milyon 731 bin 937’ye, virüs kaynaklı ölenlerin sayısı ise 73 artışla 30 bin 305’e yükseldi.

MOSKOVA’DA SALGINA KARŞI ALINAN ÖNLEMLER NELER?

AA’nın bugün aktardığı habere göre Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, şehirdeki Kovid-19 durumunun “edişe verici” olduğunu belirtti. Kovid-19’a yakalanan yaşlı sayısının oldukça yüksek olduğunu paylaşan Sobyanin, bu nedenle kentte salgına karşı bazı önlemler aldıklarını bildirdi. Buna göre, 60 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan vatandaşlar izolasyonda kalacak. Söz konusu karar, 6 ay içinde virüse yakalananlar için geçerli olmayacak. Şehirdeki firmalar da personelin en az yüzde 30’unu ve 65 yaş üstü ve kronik hastalıkları olan vatandaşları uzaktan çalıştıracak. Bu, salgına daha önce yakalan, aşı yaptıran ve sağlık ve savunma alanında çalışanlar için geçerli olmayacak. Ayrıca, hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketler, personelinin yüzde 80’inin aşılanmasını sağlayacak. Söz konusu önlemler, 25 Ekim’de devreye girerek 25 Şubat 2022’ye kadar geçerli olacak.

RUSYA’NIN 79 BÖLGESİNDE ARTAN VAKALAR

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, ülkenin 79 bölgesinde vakaların arttığını belirtti. Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova da ülke genelinde aşı olan veya salgına 6 ay içinde yakalananlar için barkod sisteminin yaygınlaştırılması tavsiyesinde bulundu.

RUSYA’DA KASIM AYININ İLK HAFTASI TATİL

Rusya’da artan vakalar nedeniyle, 30 Ekim ile 7 Kasım arasını kabinenin tatil ilan etmesi talep edildi. Rusya Başbakan Yardımcısı Tatiana Golikova, ülkedeki koronavirüs kaynaklı enfeksiyonlar ve vefatların rekor seviyeye çıkması üzerine salgının yayılmasını durdurmak için 30 Ekim ile 7 Kasım arasını kabinenin tatil ilan etmesini talep etti.