Rusya'da dört kişi, Rus aşısı Sputnik V olduktan sonra öldü

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Nisan 2021, 18:54
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Nisan 2021, 18:54

Koronavirüse karşı Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısı güvensizlik vermeye devam ediyor. Rusya’da Rus aşısı Sputnik V olduktan sonra dört kişinin öldüğü öğrenildi.

Rusya’nın Kovid-19 karşı ürettiği ve tescil ettiği ancak birçok karanlık nokta bulunması nedeniyle, dünyanın da şüpheyle yaklaştığı Rus aşısı Sputnik V günden güne korkutmaya devam ediyor. Dün uluslararası basına yansıyan haberlerde, Rusya’da Rus aşısı Sputnik V olduktan sonra dört kişinin öldüğü bildirildi. Rusya’da aşıların uygulanmasından sorumlu bir Rus organı olan RosPotrebNadzor’un dahili vaka dosyalarına göre, diğer altı Rus vatandaşının da Sputnik V aşısını aldıktan sonra tıbbi komplikasyonlar yaşadığı bilgisine yer verildi.
Hayatını kaybedenlerin 51, 69 ve 74 yaşında üç kadın olduğu öğrenildi. Ölenler dışında aşı olan altı hastanın daha nefes alma güçlüğü, kasılmalar, şişme, kas güçsüzlüğü, yüksek tansiyon, baş ağrısı, baş dönmesi ve aşılardan sonra ateş gibi bir dizi semptom yaşadıkları aktarıldı.

AŞIDAN SORUMLU ORGANLAR AÇIKLAMA YAPMAKTAN KAÇINDI

RosPotrebNadzor vaka dosyalarından birinin gerçekliği, Sputnik V’i geliştiren Moskova’daki Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü’nde kıdemli bir virolog olan Denis Logunov tarafından resmen onaylandı. Sputnik V’in ihracatından sorumlu bir organ olan Rusya Doğrudan Yatırım Fonu ise konuya ilişkin açıklama yapmaktan kaçındı.

AŞILAR AVRUPA’DA GERGİNLİĞİ ARTIRIYOR

Brüksel merkezli bir Avrupa çevrimiçi gazetesi EUobserver’in aktardığına göre, Sputnik V aşısı olduktan sonra meydana gelen ölüm haberleri, Avrupa’da gergin atmosferi tetikliyor. Bazı AB ülkeleri, izole edilmiş kan pıhtıları raporlarının ardından yakın zamanda İngiliz ve İsveç yapımı AstraZeneca aşısının kullanımını durdurdu. ABD’deki Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Judy Twigg, ilaç firmaları ve düzenleyicilerin Kovid-19 acil durumda aşı onayları için acele ettikleri için halkın telaşlandığını söyledi. AstraZeneca jab’larının duraklatılması, bazı İngiliz sesler tarafından Brexit sonrası AB tacizi suçlamalarına yol açtı.

MACARİSTAN SPUTNİK V’Yİ ONAYSIZ KULLANMAYA BAŞLADI

Aynı zamanda Macaristan, henüz EMA izni olmamasına rağmen Sputnik V’i çoktan kullanmaya başladı. Ve Avusturya, Fransa, Almanya ve İtalya, ilacının satın alınması ve ortak üretimi konusunda Rusya ile ileri görüşmelerde bulunuyor.

EMA: RUSYA’NIN VERİ TOPLAMASI İLE İLGİLİ ETİK ENDİŞELER VAR

Avrupa Birliği İlaç Ajansı(EMA), bu haftanın başlarında İngiliz gazetesine Financial Times’a verdiği demeçte, Rusya’nın veri toplama yöntemleriyle ilgili etik endişeleri olduğunu söyledi.
Tüm bu gelişmeler yaşanırken, aşının verimsizliği ve tehlikesi ile ilgili ortaya çıkan gündeme dair Rusya Federal Sağlık Denetleme Ajansı (Roszdravnadzor) Başkanı Alla Samoylova, yaptığı açıklamalarla koronavirüse karşı kullanılan Rus aşılarının hiçbir ölüm vakasının kaydedilmediğini belirterek aşının ölümlere neden olduğunu yalanladı.