Özbekistan'da bazı kişilere aşı zorunluluğu getirildi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Temmuz 2021, 15:07
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Temmuz 2021, 15:07

Özbekistan’da bazı kişilere aşı zorunluluğu getirildi. Ülkede koronavirüse karşı aşı uygulaması devlet kurumları ve hizmet sektörü çalışanları için zorunlu kılındı.

Özbekistan Koronavirüsle Mücadele Komisyonu kararıyla, bugüne kadar ülkede isteğe bağlı gerçekleştirilen aşı uygulaması artık bazı görevli ve meslek sahipleri için zorunlu oldu. Aşının zorunlu olduğu kişiler, “Sağlık personeli, öğretmen, asker ve emniyet görevlileri, banka, noter, postane, kafe, kuaför, alışveriş, turizm ve diğer hizmet sektörü temsilcileri ile devlet kurumlarının çalışanları.” olarak belirtildi.

Özbekistan'da koronavirüs aşısı zorunlu oldu - Son Dakika Milliyet

1 KASIM’A KADAR ÜÇÜNCÜ DOZ ZORUNLU

Karara göre, söz konusu görevli ve meslek sahiplerinin, 1 Eylül’e kadar Kovid-19’a karşı ilk dozu, 1 Ekim’e kadar ikinci, 1 Kasım’a kadar ise üçüncü dozun aşılanması gerekiyor.

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SINAVA AÇIK HAVADA YAPILACAK

Komisyon tarafından, ülkede yapılacak üniversitelere giriş sınavlarının açık hava alanlarında yapılmasını kararlaştırıldı. Kararla, ülkedeki kafe, lokanta ve restoranların akşam saat 20.00’ye kadar açık havada faaliyet göstermelerine izin verildi.

ÖZBEKİSTAN’DA 5 MİLYONU AŞKIN DOZ AŞI YAPILDI

Özbekistan’a şimdiye kadar Çin üretimi “ZF2001” aşısından 6 milyon 500 bin doz, AstraZeneca iş birliğinde geliştirdiği Vaxzevria aşısından 660 bin doz, Sputnik V aşısından da 370 bin doz olmak üzere toplam 7 milyon 530 bin doz aşı ulaştırıldı. Özbekistan Sağlık Bakanlığının verilerine göre, şimdiye kadar ülke genelinde toplam 5 milyon 521 bin doz aşı yapıldı.