Özbekistan'da bayram namazı ve cuma namazlarının kılınmaması kararlaştırıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Temmuz 2021, 12:44
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Temmuz 2021, 12:44

Özbekistan’da camilerde bayram namazı ve cuma namazları kılınmayacak. Özbekistan Müslümanları Dini İdaresi Ulemalar Kurulu, artan koronavirüs vakaları nedeniyle fetva yayımladı.

Özbekistan Müslümanları Dini İdaresi Ulemalar Kurulu tarafından yayımlanan fetvaya göre artan koronavirüs vakaları nedeniyle ülkede bayram namazı ve bir süre cuma namazlarının kılınmaması kararlaştırıldı. Cuma namazının dışındaki cemaatle kılınacak namazların ise cami ve mescitlerin bahçe veya avlusunda açık havada kılınmasına izin verildi.

Özbekistan'a vizesiz seyahat edebilecek ülke sayısı arttı

TOKALAŞMA VE SARILMA YASAK

Camilerde maske takma zorunluluğunun yanı sıra sosyal mesafe ve sıhhi kurallara uyulması istenerek uyulması gereken kurallar getirildi. Camilerde tokalaşmalara veya sarılmalara izin verilmezken hastalık belirtileri olan vatandaşların, yaşlı ve çocukların cemaatle kılınacak namazlara katılmaması istendi.

ÖZBEKİSTAN’DA TOPLAM VAKA SAYISI 118 BİN ÜZERİNDE

Özbekistan Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre ülkede son 24 saatte 123 bin 255 doz aşının uygulanmasıyla uygulanan toplam aşı dozu 5 milyon 521 bin oldu. Ülkede son 24 saatte 501 yeni vaka tespit edildi ve toplam vaka sayısı 118 bin 881’e çıkarken, virüs tespit edilen 564 hastanın taburcu edilmesiyle iyileşenlerin sayısı 113 bin 825 oldu.
Son 24 saatte 4 kişinin hayatını kaybetmesiyle virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 793’e yükseldi.