Özbek bilim insanları koronavirüse karşı yerli aşı geliştiriyor

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Ekim 2021, 18:40
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Ekim 2021, 18:40

Özbek bilim insanları, koronavirüse karşı yerli aşı geliştiriyor. Özbekistan, Özbek bilim insanlarının yerli aşı üretimi için çalışmalara başladığını duyurdu.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden bilim insanlarıyla koronavirüs aşısı üretim çalışmaları için bir araya gelen Özbek bilim adamları, yerli aşı üretimi için kolları sıvadı. Özbekistan Yenilikçi Kalkınma Bakanlığı (İnovasyon Geliştirme Bakanlığı), Özbek bilim insanlarının yerli aşı üretimi için çalışmalarına başladığını duyurdu. Özbekistan Yenilikçi Kalkınma Bakanı İbrahim Abdurahmanov ise bugün Özbek bilim insanlarının halihazırdaki Özbek-Çin ortak üretimi “ZF-UZ-VAC 2001” adlı aşı çalışmalarıyla da ilgili açıklamalar yaptı. Abdurahmanov, aynı zamanda Özbekistan’ın, yerel aşıların üretilmesi için Sputnik V aşısını üreten Rusya ile de ortak çalışmalarda bulunduğunu sözlerine ekledi.

“ÖZBEK BİLİM ADAMLARI, YERLİ AŞI İÇİN DÜNYADAKİ MESLEKTAŞLARIYLA ORTAK ÇALIŞMALARDA BULUNUYOR”

Bakan Abdurahmanov, “Bilim insanlarımız, Rusya da dahil olmak üzere dünyanın her yerinden meslektaşlarıyla temas halinde ve aktif olarak yerli koronavirüs aşısı üzerinde çalışıyorlar” dedi. Diğer yandan bakan, Özbekistan’da geliştirilmekte olan aşıların kesin sayısına dair bilgi vermedi.

Yaklaşık 6 ay önce Özbekistan İnovasyon Geliştirme Bakanlığı, Özbek bilim insanlarının iki aşı üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Eylül ayı sonunda Özbekistan’daki Jurabek Laboratuvarı ile ortaklaşa üretilen 1 milyon 458 bin 820 doz ZF-UZ-VAC 2001 aşısı, ülkenin Sıhhi ve Epidemiyolojik Sağlık Servisine transfer edildi.