Mutasyona uğramış koronavirüs Trabzon'da da görüldü!

Güncel
Ozan Barış Erim
09 Şubat 2021, 14:10
Ozan Barış Erim
09 Şubat 2021, 14:10

Prof. Dr. Faruk Aydın, mutasyona uğramış koronavirüs ile ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Aydın, mutasyonlu koronavirüsün so olarak Trabzon’da görüldüğünü açıkladı. 

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Farabi Hastanesi Test Merkezi sorumlusu Prof. Dr. Faruk Aydın, mutasyonlu koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Aydın, mutant virüsün koronavirüsten 1,5 kat daha hızlı bulaştığını belirterek alınması gereken önlemleri sıraladı. Aydın, “Henüz 10’un altında bir sayıda var. Sağlık Bakanlığı bunları eş zamanlı olarak bütün illere gönderdi ve eş zamanlı olarak çalıştık. Yaklaşık 1 haftalık bir dönemin içinde bir süredir çalışıyoruz” dedi.

“MUTASYONLU VİRÜS HASTASI AZ”

Ayrıca Prof. Dr. Faruk Aydın, Trabzon’da da mutasyonlu virüs görüldüğünü açıkladı. Mutant virüsün koronavirüsten 1,5 kat daha hızlı bulaştığını söyleyen Prof. Dr. Aydın, ortamlarda bir arada bulunma süresinin kısaltılarak çift maske takılması uyarısında bulundu. DHA’ya konuşan Prof. Dr. Aydın, tedbirler konusunda daha da dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Mutant varyantlar, Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda ülkemizde takip ediliyor. Sonuçlar Bakanlığımıza bildirilmekte ve Bakanlığımız her akşam sonuçları duyurmaktadır. Bu iller içerisinde artık Trabzon da vardır. Trabzon’da son günlerde tedbirlere uyumun iyi olduğu konuşuluyor ama bugünden sonra daha da fazla önem vermemiz gerektiğini söylememde fayda olduğunu düşünüyorum. Rakamlar güncel değişiyor. Henüz 10’un altında bir sayıda var.” dedi.