Koronavirüsle mücadelede beklenen gün: CoronaVac aşısı ile kitlesel aşılama başladı!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Ocak 2021, 10:29
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Ocak 2021, 10:29

Çin’den Türkiye’ye getirilen CoronaVac aşısı, Sağlık Bakanlığı tarafından İstanbul’daki hastanelere dağıtıldı. Türkiye’de sağlık çalışanlarının aşılanması başladı. Dün Bilim Kurulu toplantısının ardından bugün itibarıyla aşılamanın başlayacağını duyuran Sağlık Baknı Fahrettin Koca, Ankara Şehir Hastanesi’nde canlı yayında koronavirüs aşısı oldu.

Çin’den Türkiye’ye getirilen CoronaVac aşısının, bugün itibarıyla Sağlık Bakanlığına ait özel tasarlanmış Aşı Nakil Aracı ile İstanbul’daki hastanelere dağıtıldığı bildirildi. Ankara’dan İstanbul’a getirilen CoronaVac aşısı, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünün Bakırköy’deki ilaç deposunda bekletildi. Bu sabah saat 05.00’ten itibaren, aşılar eksi 20 ile artı 20 derece sıcaklığı ayarlanabilen aşı nakil araçları ile İstanbul’daki ilçe sağlık müdürlüklerinin depolarını götürüldü. Aşılar buradan da hastanelere gönderildi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI AŞILANMAYA BAŞLADI

Türkiye genelinde hastanelerde, sağlık çalışanların aşılanmasına bugün başlandı. CoronaVac aşısı, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi’nde sağlık çalışanlarına yapılmaya başladı. İlk aşıyı olan doktor, ağrı ve sızı hissetmediğini söyledi. Toplamda 1 milyon 119 bin sağlık çalışanının aşılanacağı bildirilirken, ikinci aşamada 65 yaş üstü vatandaşların aşılanacağı öğrenildi. Toplamda aşıların miktarı 50 milyon olarak belirtildi. Ayrıca aşıların randevusuz olmayacağı ve aşıların ücretsiz olduğunu aktarıldı.

SAĞLIK BAKANI KOCA CANLI YAYINDA AŞI OLDU

Bilim Kurulu, dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığında toplandı. Bilim Kurulu toplantısının ardından koronavirüs aşısına ilişkin son bilgileri paylaşan Bakan Koca, açıklama sonrası Ankara Şehir Hastanesi’ne geçerek canlı yayında koronavirüs aşısı oldu. Koca, aşı olduktan sonra, “Aşılama programının milletimize hayır getirmesini umuyorum. Bugün aşının dünyada başlamasıyla birlikte bu ışığı görmüştük birlikte. Önümüzdeki günlerin aydınlık olacağına inanıyorum. Milletimize, memleketimize hayırlı olmasını diliyorum. Herkesin de mutlaka aşı olması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Bu hastalıktan korunmanın en büyük yollarından biri aşı. Aşıyı mutlaka yaptırmamız gerekiyor” diye konuştu.

“AŞININ ADALETLE DAĞITILACAĞINA EMİN OLUN”

Bakan Koca’nın Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarından öne çıkan satır başları ise şöyle oldu:

“Yarından itibaren tüm Türkiye’de sağlık çalışanlarımızın aşılanması başlanacaktır. Aşılar halk sağlığı depolarına teslim edilmiştir. Vatandaşlar web sayfası üzerinden canlı olarak takip edeceklerdir. Aşılama programının şeffaf yürütülmesi en büyük önceliğimizdir. İsmine tahsis edilen kişi dışında aşının kullanılması mümkün değildir. Aşının adaletle dağıtılacağından emin olmanızı isterim. Tedarik planına uygun bir şekilde aşılanacak kişiler kendilerine sıra geldiğinde haberdar olacak ve aşı olmaya gideceklerdir. Bu önemli günün hepimizin sağlığı ve öneminin farkındalığı için aşılama programına destek olmanızı rica ediyorum. Bilim Kurulu üyelerimizle birlikte Ankara Şehir Hastanesi’ne geçerek aşı programımızı başlatacağız.”