Koronavirüse yakalandıktan sonra yürüyemez hale gelen Romanyalı çocuk, Türkiye'de hayata tutundu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Kasım 2021, 20:35
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Kasım 2021, 20:35

Romanya’da 4 yaşındaki Eduard Costan koronavirüsü atlattıktan sonra sürekli uyumaya başladı. Koronavirüse yakalandıktan sonra şikayetleri günden güne artarak yürüyemez hale gelen ve doktorların “uyutalım” dediği Romanyalı çocuk, Türkiye’de geçirdiği ameliyatla tekrar hayata tutundu.

Romanya’da yaşayan 4 yaşındaki Eduard Costan koronavirüsü yendikten sonra, kusma, mide bulantısı ve ateş şikayetiyle tekrar hastaneye kaldırıldı. Durumu ağırlaşan küçük çocuğa çare bulamayan doktorlar, çocuğun kurtarılamayacağını söyleyip “uyutma” kararı aldı. Ancak aile bu karara razı olmadı ve tedavi için Türkiye’ye geldi. TRT’nin bugün aktardığı habere göre Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hakan Şimşek, “Önceki filmlerle yeni tomografileri kıyasladık. Bu kıyasladığımızda gördüğümüz şey akut olarak gelişmiş bir hidrosefali. Yani beyin içindeki sıvının basıncının yakın dönemde kabul edilemeyecek şekilde, çocuğun da bunu tolere edemeyeceği şekilde yükselmesi olarak tanımlayabiliriz bunu.” dedi.
4 yaşındaki çocuğun hayati tehlike yaratan sağlık durumuna hızla müdahale edildi. Romanyalı çocuk, Türkiye’de geçirdiği ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

Romanya'da doktorların 'uyutalım' dediği çocuk, Türkiye'de sağlığına kavuştu

ROMANYALI ÇOCUK TEKRAR YAŞAMA TUTUNDU

Dr. Şimşek, “Ameliyattan sonra ufaklığın tablosu düzeldi. Klinik tablosu hepimizi sevindirdi. Tekrar yaşama tutundu. Ayıldı diyeyim ben. Kendine geldi, yemeye başladı. Oturmaya başladı, hareketleri düzeldi. Fayda gördü.” diye konuştu.

Küçük çocuğun tedavisinin tamamlanmasının ardından Romanya’ya döneceği öğrenildi.