Koronavirüs mutasyonu bu sefer Kanada'da ortaya çıktı!

Güncel
Ozan Barış Erim
27 Aralık 2020, 13:15
Ozan Barış Erim
27 Aralık 2020, 13:15

Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan koronavirüs mutasyonu ile ilgili korkutan haberler peş peşe gelmeye devam ediyor. Mutasyona uğrayan koronavirüs, son olarak Kanada’da görüldü. Kanada sağlık yetkilileri, Ontario eyaletinde 2 kişide yeni Kovid-19 türünün tespit edildiğini açıkladı.

Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan koronavirüs mutasyonuna ilişkin korkutan bir gelişme daha yaşandı. Kanada’nın Ontario eyaletinde seyahat geçmişi olmayan 2 kişide, koronavirüsün yeni türü tespit edildi. Ontario’da Başhekim Yardımcısı Dr. Barbara Yaffe, dün yaptığı açıklamada, yeni türün Durham bölgesinde bir çiftte tespit edildiğini ve çiftin bilinen herhangi bir seyahat geçmişi bulunmadığını söyledi. Yaffe, halka mümkün olduğu kadar evde kalmaları ve eyalet çapındaki tedbirler de dahil olmak üzere tüm halk sağlığı tavsiyelerine uymaları çağrısında bulundu.

ANTİKOR VE AŞI ÜZERİNDE ETKİSİ VAR MI?

Kanada Halk Sağlığı Ajansı (PHAC) tarafından yapılan açıklamada, ilk verilerin bu türün daha bulaşıcı olabileceğini gösterdiğini aktardı. PHAC yetkilileri, antikor veya aşı etkinliğinin yeni tür üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiği belirtilerek, “Kanada ve küresel araştırma toplulukları bu mutasyonları aktif olarak değerlendiriyor” ifadeleri kullanıldı.

14 ÜLKEDE GÖRÜLDÜ

“B117” varyasyonu İngiltere dışında İspanya, Kanada, İsveç, Fransa, Almanya, Danimarka, Hollanda, İsviçre, Avustralya, Belçika, Japonya, İrlanda, Singapur ve İskoçya’da tespit edildi.