Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor: Omicron varyantı, vaka sayıları ve aşılamada son durum değerlendirilecek

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Ocak 2022, 09:38
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Ocak 2022, 09:38

Koronavirüs Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında Omicron varyantı, vaka sayıları ve aşılamada son durum gündemiyle toplanacak. Bakan Koca, toplantı sonrası yazılı açıklama yapacak.

Koronavirüs Bilim Kurulu, Türkiye’nin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında bugün saat 17:30’da video konferans yöntemiyle toplanacak. Fahrettin Koca’nın başkanlığındaki toplantıda koronavirüs salgınındaki son durum ele alınacak. Dünyada hızla yayılan Omicron varyantına ilişkin son durum değerlendirilecek. Ayrıca, vakaların hastanelere yansıması ve aşılama hızı da görüşülecek. Bakan Koca, toplantı sonrası yazılı açıklamada bulunacak.

TÜRKİYE’DE GÜNLÜK VAKA SAYISI KAÇ?

Tüm dünya koronavirüsün mutasyona uğramış hali Omicron varyantı ile mücadele ediyor. Türkiye’de son 24 saatte 430 bin 253 Kovid-19 testi yapıldı, 74 bin 266 vaka görüldü. Virüs nedeniyle 137 kişi hayatını kaybederken 39 bin 226 iyileşti.

FAHRETTİN KOCA: TEHLİKE KAYNAĞI OMİCRON

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verdi:

“Vaka sayılarında belirgin bir artış var. Bu artış, vefat sayılarına yansımış değil. Fakat Omicron kaynaklı vakalar ağırlık kazandıkça, risk grubundakiler için tehlike kaynağı Omicron olacak ve yaşlılarla kronik hastalarda ölüme de yol açabilecek. Durum bizi yanıltmasın.”