KKTC'ye girişlerde kare kod istenecek

Güncel
Ozan Barış Erim
06 Eylül 2021, 13:51
Ozan Barış Erim
06 Eylül 2021, 13:51

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında, test ve aşı durumlarını elektronik ortamda sorgulayacak kare kod sistemi bugünden itibaren uygulanacak. Buna göre, yurt dışından gelecek 18 yaş ve üzeri kişiler, yolculuk öncesinde “adapass.gov.ct.tr” adresinden yolcu formunu dolduracak ve alınacak kare kod ile ülkeye giriş yapabilecek.

KKTC Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesinin 1 Eylül 2021 tarihindeki önerisi üzerine KKTC Sağlık Bakanlığı kare kod sistemi uygulanacağını açıkladı. Konu ile ilgili karara göre, bugünden itibaren ülkeye hava, deniz ve kara kapılarını kullanarak giriş yapmak isteyen kişiler kare kod alacak. “adapass.gov.ct.tr” adresinden yolcu formunu doldurmayan kişilerin ülkeye girişine izin verilmeyecek.

YOLCULARIN EVRAKLARI YANINDA OLACAK

Siteye giriş yapan KKTC vatandaşlarının Adapass, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Healthpass, Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının Greenpass ve İngiltere vatandaşlarının NHS kare kodlu evrakı, kontrol edilmek üzere beraberinde getirmeleri gerekecek. Diğer ülke vatandaşlarının ise geçerli aşı kartları ve/veya PCR test sonuçlarını, uygulamada belirtilen bölüme eklemeleri ve eklenen evrakları ülkeye girişte kontrol edilmek üzere beraberinde getirmeleri zorunlu olacak.