KKTC Kovid-19 tedbirlerini artırdı

Güncel
Ömer Kaya
07 Aralık 2021, 10:39
Ömer Kaya
07 Aralık 2021, 10:39

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 vaka sayılarının artışı nedeniyle basın açıklaması yayımladı. Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, ilave koronavirüs tedbirlerinin Bakanlık tarafından uygulanması kararı alındı.

KKTC Kovid-19 tedbirlerini artırma kararı aldı. Buna göre, KKTC’ye dışarıdan gelerek kara sınır kapılarından giriş yapacak kişilerin, yolculuk öncesi son 72 saat içerisinde Dijital Seyahat Belgelerini doldurması gerekecek. KKTC’ye girişlerde ülkeler renk kodlarına göre ayrılarak yeni kriterler belirlendi. Öte yandan, yılbaşı kutlamalarına da yalnızca aşılı vatandaşlar katılabilecek.

Buna göre, son 14 günde koyu kırmızı renkteki ülkelerde bulunanlardan yolculuk öncesi son 72 saatte yapılmış negatif sonuçlu PCR test sonucu istenecek ve yolculara 10 gün karantina uygulanacak. Kırmızı renkteki ülkelerden gelenler, Kovid-19 aşısını yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın yolculuk öncesi son 72 saatte yapılmış negatif PCR sonucu istenecek.

TÜRKİYE TURUNCU LİSTEDE YER ALDI

Aşılı veya hastalığı geçirmiş kişiler karantinasız giriş yapabilecek ancak ülkeye giriş tarihinden 72 saat sonra yeniden Kovid-19 testi yaptıracak, aşısız kişiler ise 7 gün karantinada kalacak.

Turuncu renkteki ülkelerden gelen aşılı ve hastalığı geçirmiş kişiler, Ada’ya son 72 saatteki negatif PCR sonucu ile karantinasız giriş yapabilecek, aşısız olanlardan negatif olduklarını gösterir PCR sonucu istenecek ve bu kişiler, 5 gün karantinaya tabi tutulacak. Türkiye turuncu kategoride yer aldı. Yeşil renkteki ülkelerden gelen, aşılı olan veya daha önce Kovid-19 hastalığını geçirmiş olan kişilere herhangi bir kısıtlama olmayacak, aşısız olanlardan ise sadece son 72 saatteki negatif PCR test sonucu istenecek.

KKTC’de 6 Aralık 2021 tarihi itibarıyla toplam 27. 282 test yapıldı, 204’ü yerel, 242 pozitif vakaya rastlandı, 262 kişi taburcu edildi.