Kıyiv’de üzerine ağaç düşen Türk vatandaşı, hala tazminat bekliyor

Haberler
Anife Bilal
07 Haziran 2021, 17:08
Anife Bilal
07 Haziran 2021, 17:08

Türk vatandaşı turist Alper Patır, 2017 yılında Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de yaşadığı kaza sonucu felç kalmasının ardından açtığı davanın peşini bırakmıyor. Kırım Haber Ajansına konuşan Patır, Ukrayna’da görülen davanın halen sonuçlanmamış olmasına tepkili.

Alper Patır, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 1 Temmuz 2017 tarihinde arkadaşlarıyla birlikte Ukrayna Milli Tarih Müzesinin bahçesinde dinlenirken üzerlerine 200 kilo ağırlığında dal düştü. Ağacın altında kalan Patır, kafasından ve omuriliğinden ağır yaralanırken, vücudunda 36 kırık meydana geldi ve felç oldu. Yaşadığı kazanın ardından Ukrayna Milli Tarih Müzesine tazminat davası açan Patır, o günden bu yana hukuk mücadelesini sürdürüyor.

PATIR, UKRAYNA MİLLİ TARİH MÜZESİ’NDEN TAZMİNAT TALEP EDİYOR

Patır’ın yaşadığı talihsiz olay, Ukrayna Milli Tarih Müzesinin bahçesinde meydana geldi. Müze gezisi sonrası müzenin bahçesindeki ağaçlık alanın gölgesinde dört arkadaşıyla sohbet ederken, üzerlerine armut ağacının 200 kiloluk dalı düştü. Dalın düşmesi sonucu Patır’ın kafa ve omuriliğinde ciddi yaralanma, vücudunda toplam 36 kırık meydana geldi. Kazadan sonra Kıyiv’deki 17. numaralı hastanesinin doktorları Patır’ın hayatı için mücadele etti. Alper Patır, kazadan ancak 3 gün sonra kendine geldi ve sonrasında dört ameliyat geçirdi. Daha sonra Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği girişimleriylr özel uçakla Türkiye’ye getirilen Patır’ın, tedavisine Türkiye’de devam edildi. Alper Patır kazayı, tedavi sürecini ve Ukrayna Milli Tarih Müzesinden talep ettiği tazminatı anlattı.

DOKTORLAR FELÇ OLDUĞUMU SÖYLEDİ

Yaşadığı kaza ilgili detayları paylaşan Patır, “Ben Kıyiv haritasına bakıyordum. Aniden üzerimize büyük bir dal düştü. Daha sonra ağırlığının 200 kilogram olduğunu öğrendim. Ben dalın tam altında kaldım. Ondan sonra bilincimi kaybetmişim. Uyandığımda hastanedeydim. Doktorlar bana ayaklarımın felç olduğunu söyledi. O an ayaklarıma dokundum ama hiçbir şey hissedemedim” diye konuştu.

KAZADAN 14 GÜN SONRA TÜRKİYE’YE GÖTÜRÜLDÜ

Türkiye’de 6 ameliyat daha geçirdiğini belirten Patır, ameliyatların ardından uzun ve acılı bir fizik tedavi süreci geçirdiğini belirtti. Patır, kazadan sonra aktif hayat sürdürdüğünü hatta paraşütle atladığını belirterek, “Kazadan sonra müze veya mahkeme  temsilcilerden hiç kimse bir kere bile benim tedavi sürecimin nasıl geçtiğini, hala yaşıyor muyum, tedavi için param var mı diye sormadı” ifadelerini kullandı.

“KAZADAN SONRA HAYATIM TAMAMEN DEĞİŞTİ”

Yaşadığı talihsiz kazanın ardından hayatının tamamen değiştiğini belirten Alper Patır, artık hareket edebilmek için tekerlekli sandalye kullandığını ve bu nedenle çok yorulduğunu söyledi. Ayrıca kazanın ardından eşiyle ayrıldığını ifade eden, “Yaşama sevincimi kaybetmedim ama üç sene çalışamadım. Şu anda bir klinikte hasta koordinatörü olarak çalışıyorum. Felç olmadan önce iyi maaş alıyordum şu an ise daha önce kazandığımın üçte birini kazanıyorum.” dedi.

Ukrayna Milli Tarih Müzesinde kesilen armut ağacının kütüğü

3 YIL ÖNCE TAZMİNAT DAVASI AÇILDI

Trajik olayı soruşturan polis görevlilerinin kendine Ukrayna Milli Tarih Müzesine karşı dava açmayı tavsiye ettiğine dikkat çeken Patır, “İlk olarak bir avukat bulduk. Avukat, Aralık 2017’de şikayet dilekçemi mahkemeye iletti. O zamandan sonra bir kaç mahkeme duruşması yapıldı fakat benim talebimle ilgili bir karar alınamadı. Ya mahkeme kararı değişiyor ya da davaya başka hakim atanıyor” dedi.

500 BİN DOLAR TAZMİNAT TALEP EDİYOR

Ameliyatla yüzüne yerleştirilen çip sayesinde hareket etmesinin kolaylaştığını ve bel bölgesinde ise birkaç küçük protez olduğunu söyleyen Patır, Ukrayna Milli Tarih Müzesinden, ameliyat ve tedavi masrafları dahil olmak üzere 500 bin dolara yakın tazminat talep etti. Talep ettiği tazminat ile ilgili konuşan Patır, “Bu paranın büyük bir para olduğunu düşünmüyorum. Eğer bu para karşılığında biri bana yürüme olanağımı geri verseydi parayı mutlaka bulurdum” diye belirtti.

“UMARIM MAHKEME ADİL KARAR ALIR”

Ameliyattan sonra birkaç kez Ukrayna’yı ziyaret ettiğini anlatan Patır, “Ukrayna bir Avrupa ülkesi ve gün geçtikçe gelişiyor. Devletin gelişimi ise adalet sisteminin gelişimi demektir. Umarım mahkeme davam ile ilgili adil bir karar alır.” dedi.