Kazakistan, Omicron varyantına ev karantinası önlemi uygulayacak

Güncel
_QHA Ankara
30 Kasım 2021, 11:49
_QHA Ankara
30 Kasım 2021, 11:49

Kazakistan, koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantı tespit edilen ülkelerden gelen yolculara 7 gün ev karantinası kuralı uygulama kararı aldı. Karar 3 Aralık’tan itibaren uygulanmaya başlayacak.

Koronavirüs salgını ve sonrasında ortaya çıkan varyantlar ile beraber ülkeler ve vatandaşlar önlemleri yeniden arttırmaya başladı. Bu ülkelerden biri de Kazakistan oldu. Kazakistan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Omicron varyantının ülkeye girişini engellemek amacıyla birtakım kararlar alındı. Buna göre Omicron varyantı görülen ülkelerden gelen yolculara 7 günlük ev karantinası şartı getirildi. Kararı Kazakistan Sağlık Bakanı Yardımcısı Marat Şoranov, açıkladı. haftalık Bakanlar Kurulu toplantısında gerçekleştirdiği konuşmada kararın 3 Aralık’tan itibaren uygulanacağını bildirdi.

HANGİ ÜLKELER LİSTEDE?

Elınan ek kararlar ile birlikle, Güney Afrika, Botsvana, Lesoto, Namibya, Zimbabve, Mozambik, Malavi, Madagaskar, Esvatini, Tanzanya ve Hong Kong’dan gelen yabancıların Kazakistan’a girişleri bir süreliğine durdurulacak. Yolcu trafiğinin yüksek olduğu Mısır ile uçuşlar askıya alınacak.

Omicron varyantının tespit edildiği diğer ülkelerden gelen yolcular ise Kovid-19’a karşı en az iki doz aşılanmış olsalar dahi PCR testi ibraz etmek zorunda olacak. Testin sonuçlanmasını takip eden süreçte ise negatif çıksa dahi önlem amaçlı 7 günlük ev karantinası önlemi uygulanacak.

Kazakistan risk haritasında sadece Kuzey Kazakistan eyaletinin “kırmızı kategoride” yer aldığı ülkede son 24 saatte 654 kişide virüs tespit edildi.