Sivas'a il dışından gelenlere 3 günlük kısıtlama kararı alındı!

Güncel
Ozan Barış Erim
05 Mart 2021, 17:00
Ozan Barış Erim
05 Mart 2021, 17:00

Türkiye’de koronavirüs risk haritasının açıklanmasından sonra, İl Hıfzısıhha Kurulları yeni tedbir kararlarını açıklamaya başladı. Sivas İl Hıfzısıhha Kurulu, yurt dışından ve il dışından kente gelenlerin, 3 gün boyunca bulundukları ikamette karantinada tutulmasına karar verdi.

Koronavirüs haritasında orta riskli olarak belirlenen Sivas, vaka sayısının artışını önlemek amacıyla yeni tedbir kararları aldı. Sivas İl Hıfzıssıhha Kurulu, dün bir toplantı düzenleyerek, yurt dışından ve il dışından kente gelenlerin 3 günlük karantinaya alınmasına karar verdi.

3 GÜNLÜK EV KARANTİNASI

Koronavirüsün yayılımını engellemek için alınan kararda, “Toplum sağlığını koruma ve riski yönetme maksadıyla, yurt dışından ve il dışından ilimize gelen vatandaşlarımızın, geldikleri gün itibariyle ikamet edecekleri adreslerde 3 gün süre ile kalmaları ve ayrılmamaları yönünde; köy, mahalle muhtarları ve kolluk mensupları tarafından bilgilendirilmelerine, bilinçlendirici ve teşvik edici faaliyetlerde bulunulmasına karar verildi” ifadeleri kullanıldı.

OKULLARDAKİ YEMEKHANELERE ŞARTLI İZİN

Ayrıca Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği hükümleri kapsamında, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren il geneli taşınan temel eğitim ve ortaöğretim öğrencilerine, yemekhanelerde, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun tedbirler alınması şartı koyarak yemek hizmeti verilebilmesi kararı alındı.

ADLİ İŞLEM UYGULANACAK

Öte yandan, belirlenen kurallara uymayanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari ve adli işlem uygulanacağı belirtildi.