Diyanet İşleri Başkanlığı, Özbekistan'da 30 bin Özbek Türkçesi mealli Kur'an-ı Kerim dağıttı

Güncel
Ozan Barış Erim
14 Eylül 2021, 15:49
Ozan Barış Erim
14 Eylül 2021, 15:49

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğinde yürütülen “Hediyem Kur’an Olsun Projesi” kapsamında Özbekistan’da 30 bin Özbek Türkçesi mealli Kur’an-ı Kerim öğrencilere ve ihtiyaç sahibi kişilere hediye edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Hediyem Kur’an Olsun Projesi” kapsamında Türkiye’de bastırılan Kur’an-ı Kerimler Özbekistan’a ulaştırıldığını duyurdu. Açıklamada, Özbekistan’a ulaşan Kur’an-ı Kerimlerin, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Fatih Kurt ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Yurtdışı Türkler Daire Başkanı Suat Okuyan’ın katılımıyla, medrese eğitimi gören öğrenciler başta olmak üzere ihtiyaç duyulan bölgelerdeki vatandaşlara dağıtıldığı bildirildi.

2015 YILINDAN BERİ DEVAM EDİYOR

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Fatih Kurt, Hediyem Kur’an Olsun Projesi’nin 2015’ten beri yürütüldüğünü belirterek, “Vakfımız aracılığıyla bastırdığımız Kur’an-ı Kerimleri ülkemiz başta olmak üzere dünyanın neresinde ihtiyaç varsa oraya götürüp belki de hayatları boyunca Kur’an-ı Kerim’i bir Mushaf olarak görememiş binlerce kişiye hediye ediyoruz. Yerel dillerde dahi Kur’an-ı Kerim bastırıp halka ulaştırıyoruz. İnsanların okudukları Kur’an-ı anlayıp yaşantılarına taşıyabilmeleri açısından bunu çok önemsiyoruz. Bu zamana kadar toplamda 28 dil ve lehçede Kur’an-ı Kerim bastırıp yüz binlerce kişiye hediye ettik. Bu sayıyı artırmaya yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Amacımız daha fazla dilde Kur’an-ı Kerim meali basarak daha fazla kişiye ulaşabilmek.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan proje kapsamında bağış yapılmasının da teşvik edildiğini ifade eden Kurt, vatandaşların KURAN yazıp 4333’e SMS göndererek 25 lira tutarında bir Kur’an-ı Kerim’i ihtiyaç sahiplerine bağışlayabileceğini vurguladı.