Cumhurbaşkanlığında düzenlenen Kabine toplantısı sona erdi!

Güncel
Ozan Barış Erim
13 Nisan 2021, 18:43
Ozan Barış Erim
13 Nisan 2021, 18:43

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrasında yaptığı basın toplantısında, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bugün Kabine Toplantısı yapıldı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantının ardından, gündeme ve koronavirüs kısıtlamalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ulusa sesleniş konuşmasında, Ukrayna ile Rusya gerilimine ilişkin, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna krizinden ekonomi ve turizme kadar birçok konuyu telefonda görüştük. Rusya ile şartlar ne olursa olsun diyalog kanallarını açık tutmamız başarılı sonuçlara vesile oluyor. Hemen ertesi gün de Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskıy’i İstanbul’da ağırladık. Sayın Zelenskıy ile Donbas krizi başta olmak üzere Kırım konusunda da ortak görüşte olduğumuzu bir kez daha teyit ettik. Türkiye ve Ukrayna’nın ilişkilerini geliştirme yönünde atacakları her adımın, bölgenin barışı ve huzuru için önemli olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

RAMAZAN AYI BOYUNCA KISMİ KAPANMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan Ayı boyunca uygulanacak koronavirüs tedbirlerine ilişkin, “Vaka ve vefat sayılarında artış yaşanması nedeniyle tedbirleri ister istemez sıkılaştırıyoruz. Son dönemde bilhassa büyükşehirlerde artan vaka ve vefat sayıları bizi tedbirleri yeniden sıkılaştırmaya yöneltti. Bu çerçevede Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri sıkılaştırarak kısmi kapanmaya geçiyoruz. İki haftalık dönemde hedeflediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecek. Hafta sonu sokağı uygulaması sürerken, hafta içi sokağa çıkma yasağı sabah 05.00 ila akşam 19.00 olarak güncellendi. Ayrıca Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecektir. diye konuştu.

65 YAŞ ÜSTÜ VE 18 YAŞ ALTINA KISITLAMA

Öte yandan Erdoğan, 65 yaş üstü ve 18 yaş altı için kısıtlamaların yeniden getirildiğini açıklayarak, “65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını yeniden getiriyoruz. 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir. Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. ifadelerini kullandı.

KISMİ KISITLAMA YARIN BAŞLAYACAK

Ayrıca kafe, spor salonu ve kıraathanelerin de kapatılacağını belirten Erdoğan, “Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. Hamile, kronik rahatsızlığı bulunanlar idari izinli sayılacak. Şartları uygun olan özel işletmelerde bu yönde teşvik edilecek. Kafe, çay bahçesi, kıraathane, spor salonu gibi yerler kapalı olacaktır. Lokanta ve benzeri işletmeler belirlenen saatlerde paket ve gel al hizmeti verecek. Düğün ve nişan gibi organizasyonların tamamı bayram sonrasına ertelendi. Tüm bu uygulamalar yarın başlayacak.” dedi.