Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kritik yerli aşı toplantısı

Güncel
Ozan Barış Erim
26 Mart 2021, 20:58
Ozan Barış Erim
26 Mart 2021, 20:58

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında gerçekleşen “Yerli Aşı Değerlendirme Toplantısı” sona erdi. Toplantıda ilk aşama klinik çalışmaların yapıldığı merkez sayısının, 9’dan 20’ye çıkarılmasına karar verildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkan Vekili Serkan Topaloğlu, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, TÜBİTAK, TÜSEB başkanları ile yerli aşı sürecinde yer alan ilgili kurum temsilcilerinin katılımı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bugün Yerli Aşı Değerlendirme Toplantısı yapıldı.

MERKEZ SAYISI 20’YE ÇIKARILACAK

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, ilk aşama klinik çalışmaların yapıldığı merkez sayısının 9’dan 20’ye çıkarılması kararlaştırıldığı bildirildi. Geliştirilmesi devam eden aşılar için seri üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik gerekli planlamaların ve hazırlıkların yapılacağının vurgusu yapıldı.

YERLİ AŞI MUTANT VİRÜSLERİ DE KAPSAYACAK

Ayrıca açıklamada, devam eden aşı çalışmalarının, mutant varyantları da kapsamasının sağlanacağı belirtildi. Çalışmaların hızlı ve etkili sonuçlanması için ilgili kurumlar arasındaki koordinasyonun artırılması ve aşı geliştirme çalışmalarının dikkatle takip edileceği bildirildi. Ayrıca faz-3 aşamaları için devam eden uluslararası iş birliği çalışmalarının sonuçlandırılması, insan deneylerine ilişkin süreçlerinin takibi için klinik merkezlerde birer sorumlu ile çalışma takviminin belirlenip, süreçlerin yakından takip edilmesi ve TÜSEB tarafından bir sorumlu danışman atanması için karar alındı.