Birleşik Krallık'tan yeni bir tür Kovid-19 açıklaması: Yüzde 70 daha hızlı yayılıyor

Güncel
Ozan Barış Erim
20 Aralık 2020, 12:23
Ozan Barış Erim
20 Aralık 2020, 12:23

Birleşik Krallık’ta koronavirüsün yeni bir türünün ortaya çıktığı ve yayılımının yüzde 70 daha hızlı olduğu açıklandı. Başbakan Boris Johnson, yeni türün hızla yayılması üzerine Birleşik Krallık’ta önlemlerin artırıldığını açıkladı. Öte yandan yeni tür ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) bilgi verildi.

Birleşik Krallık’ta koronavirüsün yeni bir türünün ortaya çıkması üzerine, Başbakan Boris Johnson kabine üyeleri ile bir araya geldi. Yeni koronavirüs türünün daha hızlı yayılabileceği ve vakalarda artışa yol açabileceğinin kanıtlanmasının ardından Başbakan Johnson, Londra ve çevresinde kısıtlamaların daha sıkılaştırılmasına ve Noel’de ailelerin bir araya gelmesinin yasaklanmasına karar verildiğini duyurarak, halkın evde kalmasını istedi. Öte yandan, aşıların bu türe karşı daha az etkili olabileceğine dair de bir veri bulunmadığını aktaran Johnson, bu konudaki araştırmaların Dünya Sağlık Örgütüne iletildiğini söyledi.

ÖNLEMLER 4. AŞAMAYA YÜKSELTİLDİ

Johnson, şimdiye kadarki en geniş kısıtlamaların uygulandığı başkent Londra ile Birleşik Krallık’ın doğu ve güneydoğusunda önlemlerin daha da sıkılaştırılarak 4. aşamaya alınacağını duyurdu. Yeni önlemlerin yarından itibaren geçerli olacağını kaydeden Johnson, halihazırda restoran ve barların kapalı olduğu bu yerlerde, temel ürünlerin satılmadığı tüm mağazalar, spor salonları ve kuaförlerin de kapatılacağını, istisnai durumlar dışında halkın evde kalmasının isteneceğini bildirdi. Johnson, daha önce alınan Noel’de önlemlerin 5 gün gevşetilmesi kararını da uygulamayacaklarını belirterek, “Noel konusunu tekrar ele almalıyız.” dedi.

“BU YIL NOEL ÇOK FARKLI OLACAK”

İnsanların Noel’de diğer hane üyeleriyle bir araya gelmemesi gerektiğini vurgulayan Johnson, buralar dışındaki diğer yerlerde ise insanların ilk 5 gün yerine yalnızca Noel Günü’nde en fazla 2 ayrı hanenin üyeleriyle buluşmasına izin verileceğini açıkladı. Johnson, Noel’de kısıtlamaların gevşetileceği yönünde geçen hafta yaptığı açıklamadan geri adım atmasının gerekçesini “bilimsel verilerin değişmesine” bağlayarak, “Bu yıl Noel farklı, çok farklı olacak; ancak gerçekçi olmalıyız.” diye konuştu.