Beklenen aşılar Türkiye'ye ulaştı: Bakan Koca'dan önemli açıklama geldi!

Güncel
Ozan Barış Erim
30 Aralık 2020, 09:59
Ozan Barış Erim
30 Aralık 2020, 09:59

 Türkiye’nin Çin’den satın aldığı koronavirüs aşısının ilk partisi Türkiye’ye ulaştı. Aşıları taşıyan Türk Hava Yolları’na ait TK 6175 sefer sayılı Boeing 777-ER tipi uçak, sabaha karşı Ankara Esenboğa Havalimanı’na iniş yaptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşıya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Çin’den satın alınan koronavirüs aşısının ilk partisini taşıyan uçak, bugün saat 05.40 sıralarında Türkiye’ye geldi. Türkiye saati ile 19.50’de Çin’in başkenti Pekin’de bulunan havalimanından yola çıkan uçak, 10 saatlik yolculuğun ardından Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi. Aktif ısı kontrollü 17 adet konteyner içerisinde taşınan 3 milyon doz aşı, uçaktan görevliler tarafından indirildi. Uçaktan indirilen aşılar, Sağlık Bakanlığına ait Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu’na getirildi. Bir süre burada durması planlanan aşıların daha sonra Türkiye Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu’na ait laboratuvarlarda 14 günlük testlerine başlanması bekleniyor. Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sabah Gazetesi’ne yaptığı açıklamalarda aşının kaç kişiye yapılacağını bildirdi.

“TESTLER BİTER BİTMEZ UYGULANMAYA BAŞLAYACAK”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 27 bin Aile Sağlık Merkezi, devlet ve özel hastaneleri ile günde en az 1 milyon 100 bin kişiyi aşılayabileceklerini belirterek, “Bu aşının en önemli özelliklerinden biri de bu aşıyı daha kolay yapabilir olacağız. Diğer aşıların lojistiğinde, depolanmasında sıkıntı var. Çin aşısı grip aşısı gibi. 2-8 santigrat derecede saklanıyor. Çok rahatlıkla ortam oluşturmanız mümkün. Biz ülkemizde bu aşıyı daha kolay yapacağız. Ülkemizde 27 bin Aile Sağlık Merkezimiz var. Bütün aşıları zaten aile sağlık merkezleri yapıyor. Her bir merkez günde 10 tane aşı yapsa bu günde 270 bin yapar. 40 tane yapsanız 1 milyon 80 bin yapar.” dedi.

“AVRUPA BUNU YAPAMAZ”

Bakan Koca, ciddi bir aşı takip sistemleri olduğunu vurgulayarak, “Bizim çok ciddi aşı takip sistemimiz var. Hastanelerimiz çok yaygın. Özel sağlık kuruluşlarımız var. Bütün bu hastaneleri bu amaçla kullanacağız. Mesai saatine kadar belli sayıda, mesai saatinden sonra diyelim 16.00’dan sonra bütün hastanelerimiz rahatlıyor. Sağlık ordumuzla poliklinik ortamında gece 23.00’e, 24.00’e kadar randevu ile aşılama yapabiliriz. Avrupa bunu yapamaz.” diye kaydetti.

“BİR YAN ETKİSİ YOK”

Çin aşısının Türkiye’deki gönüllüler üzerindeki çalışmasına ilişkin Koca, “Çin aşısı için 13 bin kişi hedeflendi. 7 binin üzerinde kişiye ilk doz vuruldu. 5 binin üzerindeki kişiye ise aşının ikinci dozu yapılıyor. Şu ana kadar herhangi bir yan etkisi yok. Sadece alerji öyküsü olan 1 sağlık çalışanında hafif bir alerjik reaksiyon oldu” ifadelerini kullandı.

AŞILARIN GELİŞİ GECİKTİ

Çin tarafından üretilen aşıların ilk bölümünün gelişi, Pekin gümrüğünde görülen koronavirüs vakaları nedeniyle gecikmişti. Gümrükte görülen koronavirüs sonrası gümrük hareketliliğine geçici olarak ara verilmiş ve aşının gelişine dair süreç de ertelenmek zorunda kalmıştı.