Bakan Koca'dan omicron varyantı açıklaması! Kapanma getirecek mi?

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Aralık 2021, 09:35
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Aralık 2021, 09:35

Türkiye’nin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, omicron varyantıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Omicron varyantının, deltadan daha bulaşıcı olabildiğini söyleyen Bakan Koca, “Omicron varyantı Türkiye’de yok. Bizde ağırlıklı olarak delta var” ifadelerini kullandı. Bakan Koca, yeni varyant ile “Kapanma gelecek mi?” sorusunu da yanıtladı.

Yaklaşık iki yıldır dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının başından bu yana en çok mutasyona uğrayan varyantı olarak bilinen “omicron varyantı” endişe yaratmaya devam ediyor. Aşıların etkisi araştırılmaya devam ederken aralarında Türkiye’nin de olduğu 70’ten fazla ülke, sınırlarını kapadı.

TÜRKİYE’DE OMICRON VAKASI GÖRÜLDÜ MÜ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün AKP MYK toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Koca, omicron varyantının Türkiye’de olmadığını belirterek, “Bizde ağırlıklı olarak delta var” diye konuştu.

SAĞLIK BAKANI KOCA: UĞUR ŞAHİN İLE GÖRÜŞTÜM”

BioNTech aşısının yeni varyantlarda etkili olup olmadığı yönünde aşının Türk mucitlerinden Uğur Şahin ile bir görüşme yaptığını ifade eden Koca, “Bununla ilgili dün de Uğur Hoca ile görüştüm bir iki hafta içinde mRNA aşısına ne kadar etki edeceğini söyleyecekler. Yeni aşıya ihtiyaç var mı yok mu açıklayacaklar. Yeni bir içerik. Bu varyanta özerk bir şey gerekiyor mu gerekmiyor mu söyleyecekler” dedi.

YERLİ AŞIYA ACİL KULLANIM ONAYI

TURKOVAC’a acil kullanım onayının yıl bitmeden çıkacağını öngördüklerini kaydeden Bakan Koca, “Aralık ortasında bekliyoruz. 2 küçük ölçekli üretim tamamlandı. Büyük ölçekli 250 bin dozluk büyüklüğünde olan bir ölçek. Onun da bugün dolumu bitmiş oldu. 2 haftalık süresini bekliyoruz” dedi. Bakan Koca, TURKOVAC’ın tek doz şeklinde paketleneceğini belirterek her yerde ulaşılabilir olacağını anlattı.

“KAPANMA DÜŞÜNMÜYORUZ”

Bakan Koca, ek tedbir önermediklerini kaydederek, “Bu dönemde varyant olmasına rağmen bir kapatma durumunu düşünmüyoruz. Daha önce önerdiğimiz kişisel tedbirler; maske, mesafe gibi artı kapalı ortamlarda uzun süre bulunmama, havalandırılan ortamlarda daha çok bulunabilir olma. Israrla aşı, aşı, aşı. Çünkü aşının etkili olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

YENİ VARYANT AÇIKLAMASI

Yeni varyantın Türkiye’de görülmediği için belirtileri hakkında bir şey söylemenin zor olduğunu belirten Koca, “Bulaşıcılığın yüksek olduğu, virülansıyla ilgili daha net bir şey olmadığı, muhtemelen belki virülansı düşük bile olabilir. 1-2 hafta içinde belli olabilir” diye konuştu.

“DELTA’DAN DAHA BULAŞICI”

Bakan Koca, omicron varyantının, deltadan daha bulaşıcı olabildiğini söyledi. Uçuş kararlarında herhangi bir değişiklik olmadığını söyleyen Koca, uçuş yasaklarının devam edeceğini söyledi.

5 ÜLKEDEN UÇUŞLAR DURDURULMUŞTU

Bakan Koca, 26 Kasım’da sosyal medya hesabından “Tedbir: Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle; Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımız yoluyla bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyecektir” bilgisini paylaşmıştı.