Avrupa Seyahat Komisyonu CEO’su Santander: Güvenli seyahat için küresel standartların geliştirilmesi önemli

Güncel
Anife Bilal
11 Haziran 2021, 17:54
Anife Bilal
11 Haziran 2021, 17:54

Bodrum’da düzenlenen Küresel Turizm Forumunda, Covid-19’un turizme etkilerini, sektördeki yerel ve küresel gelişmeleri ve ilçenin turizmdeki hedefleri ele alınıyor. Forumda konuşan Avrupa Seyahat Komisyonu CEO’su Eduardo Santander, güvenli seyahat için küresel standartları geliştirilmenin önemini vurguladı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bodrum Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen Küresel Turizm Forumu (Global Turism Forum) Bodrum Zirvesi kapsamında, küresel siyasetin ve turizmin önemli isimleri, koronavirüs sürecinde sektörün durumunu konuşmak için bir araya geldi. Küresel Turizm Forumu Bodrum Zirvesinde konuşan Avrupa Seyahat Komisyonu CEO’su Eduardo Santander, Turizm’de iyileşmeye öncülük ettikleri için etkinliğe ev sahipliği yapan Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi ve Dünya Turizm Forumu Enstitüsüne teşekkür etti.

“AVRUPA SEYAHAT ETMEYE BAŞLAYACAK”

Bodrum’un Avrupalı turistlerin gözde destinasyonları arasında yer aldığını belirten Santander, “Turizmin Bodrum bölgesi için önemini biliyoruz” şeklinde konuştu. Öte yandan Avrupa’nın da turistler için kapıları açmaya hazırlandığını belirten Santander, “Avrupa güvenli ve sorumlu bir şekilde yeniden açılmaya hazırlanıyor. Uygun güvenlik önlemlerinin alınmasıyla birlikte Avrupalı gezginlerin bu yaz uluslararası seyahatlere başlayacağını görmek konusunda iyimser düşünceye sahibiz.” dedi.

GÜVENLİ SEYAHAT İÇİN STANDARTLAR GELİŞTİRİLECEK

Güvenli seyahat için küresel standartlar geliştirmenin önemine değinen Santander, “Son haftalarda hem Avrupa içi hem de uluslararası seyahatler açısından nihayet yaz için daha olumlu haberler alıyoruz. Ayrıca bazı AB ülkeleri tarafından, hâlihazırda tanıtılan ve 1 Temmuz’a kadar tüm Avrupa’da tam olarak uygulanması planlanan AB dijital koronavirüs sertifikası, yaz sezonu için sektörün zamanında yeniden başlatılmasını desteklemek için harika bir girişim. Bu dijital araç, bir yolcunun Kovid-19’a karşı aşılandığını kanıtlamak için büyük ölçüde kolaylık sağlayacak” diye konuştu.

“GÜVENLİK SERTİFİKASI DÜNYAYA ÖRNEK OLMALI”

Fikir babaları arasında Avrupa Komisyonu ile birlikte Dünya Turizm Forumu Enstitüsü’nün bulunduğu, AB dijital sertifika programını örnek gösteren Eduardo Santander, “Küresel seyahat kurallarını uyumlu hale getirmek ve seyahati güvenli ve sorumlu bir şekilde yeniden başlatmak için acilen daha fazla uluslararası iş birliğine ihtiyacımız var. Önümüzdeki aylarda, uluslararası seyahatin yeniden başlatılması için güvenlik standartlarında, küresel fikir birliği ve tutarlılık hayati önem taşıyacak.” diye vurguladı.

“BODRUM’DAN DAHA İYİ BİR YER OLAMAZDI”

Avrupa Komisyonu, ulaştırma daire başkanı Henrik Hololei de Global Tourism Forum Bodrum Zirvesi’ne video bağlantısıyla katılan konuşmacılar arasındaydı. Hololei yaptığı konuşmada, “Turizm endüstrisinin iyileşmesinde öncülük yapan bu etkinlik için en önemli seyahat rotaları arasında yer alan Bodrum’dan daha iyi bir yer olamazdı” diyerek, Bodrum’un turizm sektörü için önemine değindi.