Araştırma sonucu: Omicron varyantı T hücrelerini aşmakta zorlanıyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Aralık 2021, 10:23
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Aralık 2021, 10:23

Omicron varyantının, bağışıklık sisteminin ikinci basamak savunmasının önemli bir parçası olan T hücrelerini aşmakta zorlandığı belirlendi. Araştırma sonucuna göre T hücrelerinin, Kovid-19’un Omicron varyantını tanıma ve saldırmada etkili olması sayesinde çoğu enfeksiyonun insan vücudunda ilerlemesini önlediğini tespit edildi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Yale Üniversitesi ile ortak çalışmalar yapan medRxiv adlı kuruluşun ortak araştırmasında, “aşı veya doğal enfeksiyon tarafından harekete geçirilmiş T hücrelerinin, Kovid-19’un Omicron varyantına karşı güçlü engel oluşturduğu” belirlendi.
Bilim insanları, Kovid-19 aşısı olmuş veya hiç aşı yaptırmamış gönüllülerden alınan T hücrelerini Omicron virüsüne maruz bırakarak bir araştıma gerçekleştirdi. Buna göre hazırlanan ön raporda, “Omicron’a karşı iyi korunmuş T hücresi bağışıklığının, şiddetli Kovid-19’dan korunmaya katkıda bulunması muhtemeldir.” denildi.

Diğer yandan söz konusu araştırmada Kovid-19’a karşı güçlendirici aşıların, bulaşma riski diğerlerine göre çok daha yüksek olan Omicron varyantına karşı enfeksiyon riskini ciddi oranda düşürdüğü belirlendi.

OMİCRON’UN ENFEKSİYON RİSKİ DELTA VARYANTINA GÖRE 3-4 KAT FAZLA

Araştırma sonucuna göre, Kovid-19’un Omicron varyantına yakalanan yakınlarıyla aynı evi paylaşan tam aşılıların Delta varyantına göre 3 ila 4 kat daha fazla enfeksiyon kapma riski taşıdıkları tespit edilirken, takviye doz alanların da bu riski oldukça azalttığı gözlemlendi.