Anlaşma imzalandı: Türkiye, 90 milyon doz daha BioNTech-Pfizer aşısı satın alacak

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Mayıs 2021, 14:38
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Mayıs 2021, 14:38

Türkiye’nin, Pfizer ile BioNTech’in geliştirdiği Kovid-19 aşısından 30 milyon dozu opsiyonlu olmak üzere 90 milyon doz daha satın almak için anlaşma imzaladığı açıklandı. Türkiye, BioNTech-Pfizer’dan toplamda 120 milyon doz aşı satın alacak.

Türkiye, Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji firması BioNTech‘in geliştirdiği koronavirüs aşısından 30 milyon dozu opsiyonlu olmak üzere toplamda 90 milyon doz daha satın almak için anlaştı. Pfizer&BioNTech’ten bugün yapılan açıklamaya göre, daha önce yapılan anlaşmayla kararlaştırılan 30 milyon doza ilave olarak, Türkiye’ye 30 milyon dozu opsiyonlu olmak üzere 90 milyon doz aşı tedarik edilecek. Açıklamada, toplamda 120 milyon doz aşının, 2021’de dağıtılmasının beklendiği bilgisi yer aldı.

PROF. DR. UĞUR ŞAHİN: BİZE DUYULAN GÜVEN İÇİN MEMNUNİYET DUYUYORUZ

Söz konusu açıklamada, Biontech Üst Yöneticisi (CEO) ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin’in görüşlerine yer verildi. Prof. Dr. Şahin, amaçlarının, salgını sona erdirmek, hastane yatışlarını azaltmak ve normal hayata dönmeye yardımcı olmak için dünyanın dört bir yanındaki insanlara mümkün olduğunca çok Kovid-19 aşısı sağlamak olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Türkiye’nin vatandaşlarını aşılama çabalarına önemli bir katkıda bulanabildiğimiz ve bize duyulan güven için memnuniyet duyuyoruz.”