AB Temsilcisi, Rusya'nın aşı dezenformasyonunu ortaya çıkardı

Politika
Ömer Cihad Kaya
29 Aralık 2020, 10:34
Ömer Cihad Kaya
29 Aralık 2020, 10:34

Rusya Federasyonu’nun koronavirüs aşısı üzerinden ortaya koyduğu dezenformasyon çalışmaları, Avrupa Birliği diplomatı Josep Borrell’in dikkatini çekti. Borrell, Kremlin’in diğer aşılara karşı uydurma iddialar üzerinden kendi aşısını pazarlamak istediğini bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’nın ürettiği Sputnik V ismi verilen aşıyı satabilmek için, diğer aşılar hakkında dezenformasyona başvurduğunu belirtti. Dün yayımladığı yazısında AB Temsilcisi, tescil edilmeyen Rus aşısına yönelik propagandayla ilgili şunları söyledi:

“RUSYA VE ÇİN DEMOKRATİK SİSTEMLERİN ALTINI OYMAYA ÇALIŞIYOR”

“Batılı aşı geliştiricileri Rusya’nın devlet kontrolü altındaki medyası tarafından alay konusu ediliyor. Bu durum bazen insanların maymuna dönüşeceği gibi saçma iddialara kadar varıyor. Görünüşe göre bu tür söylemler Rusya’nın kendi aşısı Sputnik V’yi satmak istediği ülkelere yönlenmiş durumda. Salgında bu tür temelsiz şüpheleri teşvik edecek her girişim halk sağlığını tehdit etmektedir. DEAŞ gibi terör örgütleri de kendi propagandalarını yaymak için yeni tip koronavirüs salgınındaki kafa karışıklıklarını kullanmaktadır.”

Rusya ve Çin gibi bazı devletler aktif şekilde bu tür faaliyetler yürütüyor ve özgürlük, çoğulculuk, kuvvetler ayrılığı gibi değerler üzerine oturmuş demokratik sistemlerimizin altını oymaya çalışıyorlar.”

İŞGALCİLER, TEST SÜRECİ TAMAMLANMAMIŞ RUS AŞISINI UYGULAMAKTA KARARLI!

Kırım’ın sözde Sağlık Bakanı Aleksandr Ostapenko, önümüzdeki iki ay içinde işgal edilen Kırım’a, Rusya’da koronavirüse karşı geliştirilmekte olan 84 bin adet Sputnik-V (Gam-COVID-Vac) adlı aşının getirileceğini duyurdu.

Ostapenko aşının muhafaza edilmesi için 119 özel buzdolabının satın alındığını belirterek, “Şu an ekipman farklı bölgelerdeki sağlık kuruluşlarına dağıtılıyor. Böylece nüfusun geniş kapsamlı aşılanması uygulanacak.” ifadeleri kullandı.

RUSYA’DA GELİŞTİREN KORONAVİRÜS AŞISI

Rusya’da Sputnik V aşısı ve Vector Enstitüsü’nün aşısı olmak üzere koronavirüsüne karşı iki aşı geliştirildi. Her ikisinin de deney aşamaları tamamlanmadığından birçok uzman ve bilim dünyasından araştırmacılar, Rusya’nın aşı programını başlatma kararına tepkili.

21 gün arayla iki doz yapılan aşıyı olanlara 42 gün boyunca halka açık alanlardan uzak durmaları ve alkol ile ilaç alımını bir süre kesmeleri tavsiye ediliyor. Öte yandan, Sputnik V aşısı uygulanan hastaların yeniden koronavirüse yakalandığı ortaya çıkmıştı.

KIRIM’DAKİ GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR!

Bilindiği gibi insan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.