AB liderleri, koronavirüs ve aşı önlemleri ile ilgili görüşmek için bir araya geldi

Güncel
Ozan Barış Erim
21 Ocak 2021, 22:02
Ozan Barış Erim
21 Ocak 2021, 22:02

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderleri, video konferans yöntemiyle görüşme yaparak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yapılan görüşmede, koronavirüs aşısı olan kişilerin belirlenmesi için bir sertifika verilmesi konusu konuşuldu.

AB üyesi ülkelerin liderleri, koronavirüs aşılarının temini ve dağıtımı, aşı olanlara sertifika verilmesi ve salgının yayılmasına karşı önlemler gibi konuları değerlendirmek için bugün bir görüşme düzenledi. Almanya Şansölyesi Angela Merkel, yapılan toplantıdan önce, “Virüsün mutasyona uğramasını ciddiye almak gerekiyor. Bunu herkesin dikkate almasını istiyorum.” şeklinde konuştu.

AŞI PASAPORTU EN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDESİ

Toplantının en önemli gündem maddesinin, aşı olanlara sertifika verilmesi olarak değerlendirildi. AB ülkelerinin, seyahatleri kolaylaştırması öngörülen “aşı sertifikası” veya “aşı pasaportu” konusunda ortak yaklaşım benimsemek için görüşmeler yapacağı belirtildi. Toplantının ardından AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in konu ile ilgili bilgi vermesi bekleniyor.