14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun!

Güncel
qha muhabir
14 Mart 2022, 13:44
qha muhabir
14 Mart 2022, 13:44

Türkiye’de sağlık emekçilerini onurlandırmak amacıyla her yıl 14 Mart’ta Tıp Bayramı kutlanıyor. Tıp Bayramı, hekimlerin çalışmalarının ödüllendirildiği ve tıp sektöründeki katkılarının hatırlandığı özel bir gün olarak biliniyor. Türkiye’nin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Türkiye’de her sene 14 Mart’ta kutlanan Tıp Bayramı’nda, tıp çalışanlarının hizmet sorunlarının, tıp sektöründeki yenilikçi uygulamaların, bilime katkıların ödüllendirildiği veya tartışıldığı, tıp alanıyla ilgili pek çok konunun gündem olduğu gün olması bekleniyor. Koronavirüsle mücadele sürerken, çeşitli şiddet olaylarına ve haksızlıklara hedef olan sağlık çalışanlarının sorunlarının da gölgesinde 14 Mart Tıp Bayramı kaydediliyor.

14 MART TIP BAYRAMI NEDİR? TIP BAYRAMI NE ZAMAN İLAN EDİLDİ?

İkinci Mahmut döneminde, 14 Mart 1827’de Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul ediliyor. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, “Tıp Bayramı” olarak kutlanmakta.

İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşti. O gün, tıbbiye 3’üncü sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplandı ve onlara devrin ünlü doktorları da destek verdi. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başladı.

1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlamıştı. Bu tarih, Bursa’daki Yıldırım Darüşşifası’nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: HİZMET AŞKIYLA NİCE BAYRAMLARA!

Türkiye’nin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün sosyal medya hesabından yayımladığı mesajla 14 Mart Tıp Bayramını kutladı. Koca, kutlama mesajında, “Kıymetli hekimler ve tıbbiyeliler,14 Mart Tıp Bayramınızı kutluyorum. Bu ülkenin hekimleri savaşta, salgınlarda, zorlukta, geniş zamanda hep halkının yanında ve onun kahramanı olmuştur. Bizim hekimlerimizi eşsiz yapan insanımıza hizmet aşkıdır. Hizmet aşkıyla nice bayramlara!” ifadelerine yer verdi.