Sağlık Bakanı: Saha çalışması bitti, koronavirüs belirtisi göstermeyen kişiler var!

30 Temmuz 2020, 16:41

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından düzenlediği basın toplantısında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile birlikte yaptıkları saha araştırmasının bittiğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Koca, araştırma neticesinde tesadüfi testlerde koronavirüs pozitiflik oranının 10 binde 26 kişide görüldüğünü kaydetti. Ayırca Sağlık Bakanı, “Belirtisi yok. Olmuş olsa hastalık şikayetiyle müracaat eder. Bağışıklık oranı ise binde 8’dir.” dedi.

BAĞIŞIKLIK ORANIMIZ SON DERECE DÜŞÜK

Bakan Koca, koronavirüs belirtileri göstermeden hastalığı pozitif olan kişilerin aramızda olduğuna dikkat çekerek, “Bu araştırmada pozitiflik oranı yüzde 0.26. Yani bu on bin kişide 26 kişi pozitif olarak aramızda dolaşıyor demektir. Belirtisi olmuş olsa zaten o durumda müracaatı yapmış olurdu. Bu dediğimiz belirtisi olmayan 10 binde 26 kişinin dolaştığını dolayısıyla mesafe ve maskenin ne kadar önemli olduğunu göstermesi açısından da çok önemlidir. Bazı illerimizde bu durumda farklılık gösterebiliyor. Bağışıklık ise yüzde 0,8. Yani on binde 80 şeklinde. Bununda çok yüksek olmadığını görüyoruz. Yani toplumda yüksek oranlı bu hastalığı geçirmediğini gösteren bir durum. Bağışıklık oranımız son derece düşük.” diye konuştu.

Fahrettin Koca
KORONAVİRÜS
Sağlık Bakanı
Bunlara da bakın: