Sağlık Bakanı Koca: Türkiye'de Birleşik Krallık'taki gibi gen mutasyonuna rastlanmadı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Aralık 2020, 14:46
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Aralık 2020, 14:46

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Birleşik Krallık’ta (İngiltere) görülen yeni koronavirüs varyantına ilişkin açıklama yaparak, incelemelerde söz konusu virüs mutasyonuna Türkiye’de rastlanmadığını söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Yurdun çeşitli bölgelerinden toplanan örneklerde İngiltere’nin rapor ettiği gen mutasyonuna rastlanmamıştır” dedi.

Birleşik Krallık’ta tespit edilen yeni koronavirüs varyantına ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapılan incelemelerde söz konusu virüs mutasyonuna Türkiye’de rastlanmadığını duyurdu. Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “virüs mutasyonu” ile ilgili, “Virüste mutasyon ve varyasyon değişikliklerinin izlenmesi için Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımız düzenli olarak ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekleri incelemektedir” ifadelerini kaydederek şunları söyledi:

“TÜRKİYE’DE GEN MUTASYONUNA RASTLANMADI”

“Bu incelemeler kapsamında belirlenen varyasyon ve mutasyonlar Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılmaktadır. Mutasyon tedbir uygulamaları kapsamında son dönemde İngiltere’den ülkemize gelen ve test sonucu pozitif çıkan kişilerin PCR örnekleri ile ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekler referans laboratuvarımızda tam gen sekanslama yöntemi ile incelenmiştir. Ne son dönemde yurda ilgili ülkelerden giriş yapan PCR pozitif vakalardan alınan numunelerde ne de yurdun çeşitli bölgelerinden toplanan örneklerde İngiltere’nin rapor ettiği gen mutasyonuna rastlanmamıştır.”