Sağlık Bakanı Koca: Bu dönemin hayat tarzı kontrollü sosyal hayattır

29 Mayıs 2020, 16:24

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmasına ilişkin olarak görüş ve değerlendirmelerini yazılı bir açıklama ile paylaştı.

Yaptığı açıklama ile koronavirüsle mücadelenin ikinci döneminde olunduğunu dikkat çeken Bakan Koca, “Riskin devam ettiği, ortadan kalkmadığı dönemdeyiz. Bu dönemin hayat tarzı kontrollü sosyal hayattır.” diye konuştu.

“KISITLAMALAR KALKTI, RUH HALLERİNİ ANLIYORUZ”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yoğun gündemi dolayısıyla bir basın açıklaması gerçekleştiremeyeceğini vurgulayarak, yazılı açıklamada şu şekilde bildirdi:

“Dün gece itibarıyla sokağa çıkma kısıtı kalktı. Bu uygulama, şu an için 15-20 yaş grubu gençlerimizi, 65 yaş ve üstü büyüklerimizi, 14 yaş ve altı çocuklarımızı içermiyor. Kısa bir zaman içinde bu yaş gruplarıyla ilgili yeni bir düzenleme yapılacak ve kamuoyuyla paylaşılacak. Gündemde olan birçok seçenek var. Pandeminin tam olarak bilincinde olamayacak yaştaki çocuklarımızın, gençlerimizin ve yaşlılarımızın içinde bulunduğu durumu biliyoruz. Ruh hallerini anlıyoruz.”

“BEKLENTİLERİNİ EN AZ ONLAR KADAR TAŞIYORUZ”

Her yaş grubundan insanların gelişmelere karşı geri bildirimlerini, değerlendirme ve taleplerini duyarlılıkla takip ettiklerinin altını çizen Koca, “Bu salgın hastalıkta, süreçlerin ilerleyişi, insanların istek ve taleplerinden tümüyle ayrı düşünülemez. Sağlık camiası olarak bu yaş gruplarından ricamız, biraz daha sabırlı olmaları, bize biraz daha zaman tanımalarıdır. Onların beklentilerini en az onlar kadar taşıyoruz.” dedi.

DÜNYA KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE 5 AYI GERİDE BIRAKTI

Dünyanın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede 5 ayı geride bıraktığına değinen Bakan Koca, pek çok ülkede durumun ciddiyetini koruduğuna dikkat çekti. Bakan Koca, “Yüksek bir ihtimal olmasa da eğer risk şartları tekrar oluşacak olursa, yapılacak şey konusunda deneyimliyiz. Fakat buna izin vermemek elimizdedir.” diyerek riski tek dalgada önlemenin mümkün olduğunu, ikinci dalga olasılığına karşı gücün uygulanacak tedbirlerde mevcut olduğunu kaydetti.

“BU DÖNEMİN HAYAT TARZI, KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT”

Sokağa çıkma serbestliğinin geldiği ilk günde, Türkiye’nin pek çok ilinden aldıkları haberlere göre, gündelik hayatın tedbirlere tam bir uyumla başlamadığını aktaran Bakan Koca, şu ifadelere yer verdi:

“Koronavirüsle mücadelenin ikinci dönemindeyiz. Riskin devam ettiği, ortadan kalkmadığı dönemdeyiz. Bu dönemin hayat tarzı, ısrarla vurguladığımız gibi, kontrollü sosyal hayattır. Kontrollü sosyal hayat, gündelik özgürlüklerimizden fazlaca bir taviz istemiyor. Bizi riskten koruyacak davranışları zorlanarak değil, benimseyerek yapmalıyız.”

“VİRÜSÜN SOLUNUM YOLUYLA GEÇTİĞİ KESİN BİLGİ”

Virüse karşı güvende olmanın iki koşulunun olduğunu belirten Bakan Koca, “Pandemi ile mücadelede nefes aldığımız, serbestçe sokağa çıkmaya başladığımız günler iki tedbir önemlidir. Biri, maskeyi kıyafetin adeta parçası kabul etmektir. Maske, ağzı, burnu açıkta bırakmayacak şekilde kullanılmalıdır. Virüsün solunum yoluyla geçtiği kesin bilgidir. Fakat sadece bizim maske takmamız yetmez. Başkalarını da bizim gibi maske kullanmaya teşvik etmeli, gerektiğinde uyarabilmeliyiz. Riski, alınacak tedbirlerin karşılıklı olmasıyla yenebiliriz. Kontrollü sosyal hayatın ilk gereği, maskedir.” dedi.

KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT ŞARTLARI: MASKE VE SOSYAL MESAFE

Bakan Koca, sosyal mesafe kuralının de kontrollü sosyal hayatın bir diğer gereği olduğuna işaret ederek “İki kişi, eğer aralarına 1,5 metre mesafe bırakmazsa, mesafe azaldığı oranda virüsün bulaşma riski artmaktadır. Maske bir tedbirdir ama tek başına zayıf bir tedbirdir. İki tedbir, birbirini tamamlamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Fahrettin Koca
kısıtlamalar
KORONAVİRÜS
Bunlara da bakın: