Safranbolu, Kızgızistan'ın Oş kenti ile kardeş şehir oldu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Ekim 2019, 13:03
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Ekim 2019, 13:03

Safranbolu Belediyesi ile 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Kırgızistan’ın Oş kenti arasında, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyelerince 16 Ekim 2019 tarihinde kardeş şehir protokolü imzalandı.

OŞ SAFRANBOLU’NUN 8. KARDEŞ ŞEHRİ

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, iki şehrin kardeşlik bağıyla bağlanmasının kendileri ve Türk dünyası için çok kıymetli bir adım olduğunu söyledi. Oş şehrinin Safranbolu’nun 8. kardeş şehri olduğuna değinen Köse, ”Bundan sonra kardeş şehirlerimiz ile ortak projeler, her iki kenti ekonomik ve kültürel olarak destekleyecek çalışmalar yapmak arzusundayız. Oş’un zengin ekonomisi, kültürü ve kaynak kullanımını merceğe alacak ve karşılıklı iyi niyetle kardeşliğimizi sürdürülebilir bir zeminde yaşatacağız” dedi.

Oş Şehri Meclis Başkanı Ormanov Turatoviç de Safranbolu’nun 3 bin yıllık tarihi geçmişi olduğuna işaret ederek, koruma kanunları çerçevesinde hareket eden kentlerin kendileri için değerli olduğunu kaydetti. Köse ve Turatoviç’in konuşmalarının ardından taraflar arasında kardeş şehir protokolünü imzalandı.