Safinar Cemileva, Türkiye'ye teşekkür ederken gözyaşlarını tutamadı

Haberler
Ozan Barış Erim
14 Ekim 2020, 21:33
Ozan Barış Erim
14 Ekim 2020, 21:33

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun eşi Safinar Cemileva, tedavi gördüğü Ankara Şehir Hastanesi’nde Kırım Haber Ajansı’na (QHA) açıklamalarda bulundu. Cemileva, kendisini ambulans uçak ile getiren Türkiye’ye minnettarlığını, “Türkiye’ye çok teşekkür ediyorum. Türkiye’de insanlık kaybolmamış. Sağolsun Türkiye!” sözleri ile dile getirdi.

Tatil sırasında bir rahatsızlık geçirerek, tedavi altına alınan ardından Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere’nin girişimleri ile Türkiye’de tedavisine devam eden Safinar Cemileva, bugün QHA’ya konuştu. Ankara şehir Hastanesi’nde tedavisi devam eden Safinar Cemileva, durumunun daha iyi olduğunu belirterek, “Ateşim düştüğünde ben de daha iyi oluyorum. Biraz önce doktorlar geldi ve ameliyat yapmak istemediklerini, bu nedenle tedavinin biraz daha uzun süreceğini söylediler. İyi olacaksın dediler.” diye anlattı.

“TÜRKİYE’DE İNSANLIK KAYBOLMAMIŞ”

Kendisi için Ukrayna’ya özel ambulans uçak gönderen Türkiye’ye minnettarlığını bildirirken gözyaşlarını tutamayan Safinar Cemileva, “Biraz hastalandım, (Türkiye Cumhuriyeti) Sağlık Bakanlığı da bir uçak gönderdi ve beni bu hastaneye getirdiler. Çok büyük bir hastane, doktorları da çok iyi. İnşallah en kısa zamanda bu zor günler geçer. Türkiye’ye çok teşekkür ediyorum. Türkiye’de insanlık kaybolmamış. Sağolsun Türkiye! ” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasının da kendisini yalnız bırakmadığını kaydeden Cemileva, “Buradaki diasporamız da bu zor günlerde benim yanımda, telefonla arıyor, ziyaret ediyorlar. Dernekten Mükremin bey (Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin) ve Mine hanım (Kırım Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Mine İmrak) da beni yalnız bırakmıyorlar, sürekli ilgileniyorlar, doktorlarla görüşüyorlar.” diye konuştu.

BAŞHEKİM: “HASTAMIZIN GENEL SAĞLIK DURUMU İYİ”

QHA’ya yaptığı açıklamalarda Safinar Cemileva’nın sağlık durumu ve uygulanan tedavi hakkında bilgi veren Ankara Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ali Özatik, şu ifadeleri kullandı:

“Hastamız yaklaşık 20 gün önce Sağlık Bakanlığının özel ambulans uçağıyla Kıyiv’den hastanemize transfer edildi. Geldiğinde esas şikayeti bel bölgesindeki ağrıydı. Ona yönelik tetkikler yapıldığında omur bölgesine yakın kas dokusu içerisinde apse dediğimiz iltihabi doku oluşumu tespit edildi. Ona yönelik detaylı araştırmalar yapıldı, o bölgede biriken iltihap boşaltıldı. Şu an antibiyotik tedavisi alıyor. Bu bir süreç tabii, bir- bir buçuk ayı bulabilecek bir süreç. Bu tür iltihabi oluşumlarda en az bir- bir buçuk ay antibiyotik tedavisi verip sonra gidişata göre takip etmek lazım. Ama hastamızın genel durumu düzeldi, ağrıları azaldı, ateşi kontrol altında, kan tablosu düzeldi. İnşallah sağ salimen taburculuğunu planlayıp, evine, yuvasına, memleketine dönmesini sağlayacağız.”

TÜRKİYE AMBULANS UÇAK GÖNDERMİŞTİ

Safinar Cemileva tatil esnasında bir rahatsızlık geçirerek, Kıyiv’de tedavi altına alınmıştı. Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere’nin Safinar Hanım’ın durumunu öğrenerek Türkiye Dışişleri Bakanlığını, Dışişleri Bakanlığının da Türkiye Sağlık Bakanlığını bilgilendirmesi üzerine Türkiye Cumhuriyeti tarafından Safinar Cemileva için ambulans uçak gönderildi. Safinar Hanımın ambulans uçakla, Kıyiv’den Ankara’ya götürülerek bir hastanede tedavi altına alındı.