"Sadako Ogata'nın adı Kırım Tatarlarının hafızasında saklanacaktır"

Güncel
Feride Useinova
29 Ekim 2019, 14:02
Feride Useinova
29 Ekim 2019, 14:02

İlk kadın Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Sadako Ogata, 92 yaşında hayatını kaybetti.

Sadako Ogata, 1991 yılında Tokyo’da Sophia Üniversitesi’nde dekanlık görevini sürdürürken ilk kadın Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri olarak görevlendirildi ve 1991-2000 arasında bu görevi sürdürdü.

Ранок 29 жовтня 2019 року приніс сумну звістку, у віці 92 років померла Садако Огата, видатний японський державний і…

Опубліковано Рефатом Чубаровим Вівторок, 29 жовтня 2019 р.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ogata’nın vefatıyla ilgili şunları söyledi:

“Eylül 1997’de  Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Sadako Ogata, iki günlük Kırım ziyaretinde Kırım Tatarlarının toplu bir şekilde yerleştiği Vasiyet (Stroganovka) köyünü ziyaret ederek Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri ve köy sakinleri ile görüştü.

Kırım’a gerçekleştirdiği ziyareti ve sonrasında Ukrayna ve Özbekistan yönetimleriyle düzenlediği görüşmeler sonucunda Özbekistan ve diğer post-Sovyet ülkelerinden Kırım’a dönen 80 bini aşkın Kırım Tatarına kolaylaştırılmış prosedür kapsamında Ukrayna vatandaşlığı verildi.

Sadako Ogata’nın adı, vatanlarına dönmeye yardımcı olan ve Kırım’ın yerli halkının ihlal edilen haklarının yeniden tesisi için, büyük katkılarda bulunan insanların isimleri ile birlikte, Kırım Tatar halkının hafızasında minnetle saklanacaktır.

Kırım Tatar Milli Meclisi, Sadako Ogata’nın yakınlarına, akrabalarına, arkadaşlarına, fikirdaşlarına en derin taziyelerini bildirir”.