Rusya'nın yeni dezenformasyon çalışması: İkincil Enfeksiyon!

17 Haziran 2020, 17:06

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Araştırma şirketi Graphika tarafından Salı günü yayınlanan yeni rapora göre, son 6 yıldır Rus operatörler tarafından yapılan belirsiz bir bilgi çarpıtma (dezenformasyon) kampanyası yapıldığı ortaya çıktı.

Graphika, Rusya’nın son 6 yılda 7 dilde ve 300 sosyal medyada yanlış bilgileri yaydığını tespit etti.

İLGİLİ HABER:ALMANYA VE RUSYA ARASINDA SİBER SALDIRI KRİZİ: RUS BÜYÜKELÇİ, ALMAN DIŞİŞLERİNE ÇAĞRILDI

Araştırmacılar tarafından İkincil Enfeksiyon olarak adlandırılan operasyon, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yetkililerinin sahte paylaşımlarını ve koronavirüs hakkında komplo teorilerini paylaşarak Rus yanlısı propaganda yapıldığını bildirdi. Bu çalışmaların 2016 ABD başkanlık seçimlerinde yoğunlaştığını belirten araştırmacılar, kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimlerine yönelik çalışmalarını da sürdürdüğünü vurguladı.

İLGİLİ HABER:MERKEL, RUSYA’YI SİBER SALDIRI İLE SUÇLADI!

“ÇALIŞMA RUS HÜKUMETİNİ DESTEKLİYOR”

Çalışmayı yürüten Graphika’nın Soruşturma Direktörü Ben Nimmo, “Hükumet tarafından mı yönetildiğini, hükumetle mi yoksa hükumeti desteklemek isteyen bir grupla mı ilişkili olduğunu bilmiyoruz. Ancak bunun Rus hükumetini desteklemek ve Rus hükumetini eleştirenleri zayıflatmaya çalışan bir operasyon olduğunu açıkça ortada.” dedi.

İLGİLİ HABER:RUS HACKERLAR, İRAN ÜZERİNDEN SİBER SALDIRI GERÇEKLEŞTİRDİ

“İKİNCİL ENFEKSİYON NEREDEYSE HİÇ İŞE YARAMADI”

Facebook, Twitter ve diğer teknoloji şirketlerindeki güvenlik ekipleriyle çalışan Graphika, aynı Rus aktörlere bağlı 2.500’den fazla dezenformasyon tespit etti. Hemen her asılsız haberi hızla yaymaya çalıştığı belirlendi. Graphika Soruşturma Direktörü, “Bu önemli bir hatırlatma… Evet, internette dezenformasyon var, ancak bunun yanlış olması, viral olacağı anlamına gelmez.” diye konuştu.

İLGİLİ HABER:ABD KARIŞTI ÇİN VE RUSYA’YA FIRSAT DOĞDU: SOSYAL MEDYADAN SALDIRIYORLAR!

ASILSIZ HABER YAYDIKLARI HESABI BİR DAHA KULLANMADILAR

Nimmo, araştırmada dezenformasyon için yeni taktikler de sergilendiğini söyledi. Birkaç popüler platforma odaklanmak ve büyük bir takipçi kitlesi oluşturmak yerine, İkincil Enfeksiyon tam tersini yaptı; Twitter, Facebook, Reddit ve diğer bazı sosyal medya ağlarına bir parça yanlış bilgi yaydı ve sonra hesapları hiç kullanmadı.

İLGİLİ HABER:RUSYA VE ÇİN’İN AVRUPA’DA DEZENFORMASYON ÇALIŞMASI YAPTIĞI ORTAYA ÇIKTI

UKRAYNA’YI İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇALIŞMASI YAPTILAR

İçerikler çoğunlukla Ukrayna’yı itibarsızlaştırmaya ve Rusya’yı desteklemeye odaklandı. Bazıları Hillary Clinton’ı cinayetle ilişkilendirmeye çalıştı veya Alman Şansölyesi Angela Merkel’i alkolik olarak küçümsemeye çalıştı. Kampanya, ABD’nin Azerbaycan’da bir devrimi durdurmaya çalıştığı gibi diğer temelsiz söylentileri yaymaya da çalıştı. Ayrıca hesaplardan, kongre komiteleri ve sahte Twitter mesajları tarafından yazıldığını iddia eden sahte belgeler de oluşturuldu.

İLGİLİ HABER: RUS İSTİHBARATINA BAĞLI SANDWORM HACKER GRUBUNDAN ABD’YE SİBER SALDIRI!

KORONAVİRÜS KAZAKİSTAN’DA ÜRETİLDİ YALANI

Graphica Soruşturma Direktörü Ben Nimmo, İkincil Enfeksiyon’un, koronavirüsün ABD’li yetkilileri tarafından bir Kazakistan laboratuvarında üretildiği sahte teorisi de dahil olmak üzere birçok ölümcül hastalığı yaratmakla suçladığını da tespit ettiklerini belirtti.

İLGİLİ HABER: ÇİN’DE YENİ VE DAHA BULAŞICI BİR VİRÜS SALGINI BAŞLADI!

ABD
Kazakistan
Rusya
siber saldırı
Ukrayna
Bunlara da bakın: