“Suriye, Rusya’nın haberi olmadan gözlem noktalarımıza ateş açamaz!”

Güncel
_QHA Ankara
28 Haziran 2019, 12:32
_QHA Ankara
28 Haziran 2019, 12:32

Suriye’nin kuzeyinde TSK’nın konuşlandığı İdlib’deki gözlem üssüne yönelik saldırıya ilişkin, Güvenlik ve Strateji Uzmanı Abdullah Ağar, “Rejim güçlerinin bu saldırılarının Rusya’nın bilgisi olmadan olması mümkün değil. Türkiye ile ABD arasında iletişimin arttığı dönemlerde bu saldırılar ivme kazanıyor.” dedi.

Habertürk’e konuşan Abdullah Ağar’ın açıklamaları şöyle:

“GÖZLEM NOKTALARI HER İKİ ATEŞİN ORTASINDA KALAN RİSKLİ ALANLARDIR”

“Yaşanan son saldırı, TSK’ya ait gözlem noklarına yönelik düzenlenen beşinci saldırıdır. Bunun üçü basına yansımıştı. Saldırıların İdlib bölgesinde TSK’ya ait unsurların hareket kabiliyetini etkilemeyi, yani sınırlamayı amaçladığını söylememiz gerekir. Gözlem noktaları her iki ateşin ortasında kalan riskli alanlardır. Bölgede de 9-10 ve biraz da 11 No’lu gözlem noktaları, hem muhalif hem de rejim güçlerinin iki ateşi arasındadır.

AĞAR: RUSYA KURNAZ DAVRANIYOR

İdlib meselesinde Rusya’nın açıkçası çok kurnaz davrandığını söylemek gerekir ve rejim güçlerinin Rusya’nın bilgisi ya da desteği olmadan gözlem noktalarına ateş açması mümkün değil. Saldırının amacı provokasyon yaratmaktır. Burada Rusya ile İran arasında da bir egemenlik kavgası vardır. Rusya, Astana sürecinin ardından İdlib’de terör örgütlerinin ıslah edilmemesi, M4 ve M5 karayollarının açılmaması ve hava üssüne yönelik saldırıları argümanları olarak elinde sımsıkı tutuyor.

“REJİM KENDİ BAŞINA BUNLARI YAPAMAZ”

Ancak Türkiye ile ABD arasında iletişimin hafif ısındığı dönemlerde bu saldırılar ivme kazanıyor. Başka bir ifadeyle, İdlib’de bir provokasyon yaratıyor. Bakın Suriye’deki çatışma gerçekten çok derin ve herkes tarafından kullanılmak istenen bir ortam söz konusu. Rejim, kendi başına bunları yapamaz. Rejimin hava gücü Rusya desteğiyle güçlendi. Uçakları ve varil bombaları var ancak ciddi bir kara gücü yok.”