Rusya, Zaporijjya bölgesine 20 Grad roketatar sistemi konuşlandırdı

Güvenlik
Anife Bilal
27 Mayıs 2022, 14:45
Anife Bilal
27 Mayıs 2022, 14:45

Rus işgal güçleri, kontrol altına aldıkları Ukrayna’nın Zaporijjya bölgesine asker ve askeri teçhizat yığmayı sürdürüyor. İşgalcilerin Zaporijjya bölgesine yaklaşık 20 Grad çoklu roketatar sistemi konuşlandırdığı öğrenildi.

Zaporijjya Bölgesi Askeri İdaresinden bugün yapılan açıklamada, Rus işgal güçlerinin, işgal altındaki Kırım’dan kontrol altına aldıkları Ukrayna’nın güney bölgelerine asker ve ağır askeri teçhizat sevk ettiği bildirildi. Yapılan açıklamada, “Rusya, Kırım Yarımadası’ndan kara, hava ve deniz kuvvetlerine ait bileşenleri sevk ediyor. Kırım’dan Melitopol yönüne, yaklaşık 20 Grad çoklu roketatar sistemi taşıyan askeri aracın geçtiği biliniyor” denildi.

İşgalci Rus ordusunun savunmasının üçüncü hattını inşa ettiği ve güney Ukrayna’daki pozisyonlarını pekiştirmek için bölgeye takviye kuvvetleri sevk ettiği belirtilerek, “İşgalciler Kahovka Barajının kıyısına mayın döşedi. Tüm bunlar Rusya’nın işgal altındaki toprakları kontrol altında tutmaya çalışacağına işaret ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

RUSYA, UKRAYNA’NIN GÜNEY BÖLGELERİNİ İLHAK ETMEYE HAZIRLANIYOR

Bilindiği gibi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 25 Mayıs 2022 tarihinde, Ukrayna’nın Herson ve Zaporijjya bölgelesi sakinleri için Rusya vatandaşlığı alma sürecinin basitleştirilmesini öngören kararı imzalamıştı. İşgalci Rusya, bu şekilde işgal ve bir oldubitti ile Ukrayna’nın güneyini kendi topraklarına yasa dışı bir şekilde katmaya çalışıyor.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.