Rusya, YouTube şirketini tehdit etti

Güncel
Anife Bilal
29 Eylül 2021, 15:06
Anife Bilal
29 Eylül 2021, 15:06

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), Google’dan Russia Today (RT) medya holdinge ait RT DE ve Der Fehlende Part (Almanca yayınlar) YouTube kanallarına karşı uygulanan tüm kısıtlamaları en kısa zamanda kaldırmasını talep etti. Kurum, kısıtlamaların kaldırılmaması durumunda YouTube’u Rusya’da tamamen ya da kısmen engellemekle tehdit etti.

Rus propaganda medya kuruluşları Sputnik ve Russia Today’in (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, dün yaptığı açıklamada, video paylaşım platformu YouTube’un, Russia Today’in (RT) Almanca olarak yayın yapan iki kanalının hesabını kalıcı olarak kapattığını bildirdi. 

KANALLAR YALAN HABERLER YÜZÜNDEN KAPATILDI

YouTube yaptığı açıklamada, söz konusu kanalların “hizmet şartlarının ihlali” nedeniyle kapattığını aktardı. Açıklamada, RT DE kanalının, Kovid-19  salgının bağlamında yalan tıbbi bilgileri paylaştığı için uyarıldığı ancak uyarıya rağmen RT’nin kuralları ihlal ederek diğer kanalda aynı bilgileri paylaştığını, bu yüzden de iki kanalın kapatıldığını belirtildi.

BASKICI RUSYA’DAN KOMİK SUÇLAMA!

Öte yandan Roskomnadzor, YouTube’da gönderdiği mektupta, platformu sansür uygulamakla ve ifade özgürlüğünü kısıtlamakla suçladı ve kısıtlamaların kaldırılmasını talep etti. Kurum kısıtlamaların kaldırılmaması durumunda YouTube’u Rusya’da tamamen yada kısmen erişime enlemekle tehdit etti.

Öte yandan Rusya Dışişleri yetkilileri de YouTube’un söz konusu kararına karşılık olarak Alman medyasına erişimi kısıtlayabileceklerini ileri sürdü.

KIRIM’DA BAĞIMSIZ MEDYA SUSTURULDU

Bilindiği gibi, YouTube’ı sansür uygulamakla ve ifade özgürlüğünü kısıtlamak ile suçlayan Rusya, işgal altındaki Kırım’a yayın yapan Ukrayna televizyon ve radyo kanalları engelliyor. Bununla birlikte Kırım’daki işgalci yönetim, baskı uygulayarak bağımsız medyaları yarımadanın dışına itti ayrıca işgale karşı çıkan gazetecilere yönelik siyasi güdümlü davalar açıyor.