"Rusya'yla devlet sınırı dışında ortak hiçbir şeyimiz yok"

Güncel
Anife Bilal
02 Mayıs 2019, 18:15
Anife Bilal
02 Mayıs 2019, 18:15

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi Volodımır Zelenskiy, Kırım ve Donbas’ın işgalinden sonra Ukrayna ile Rusya arasında devlet sınırından başka hiçbir ortak şeyin kalmadığı ifade etti.

Daha önce, Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamada, Ukraynalılar ile Rusların “ortak çok şeye sahip” olduğunu ileri sürerek, “Ortak vatandaşlığımız da olsa, bu hem Rusların hem de Ukraynalıların işine yarar” diye kaydetmişti.

ZELENSKİY: KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA ORTAK SADECE BİR ŞEY KALDI: DEVLET SINIRI

Putin’in sözlerine karşı Facebook üzerinden açıklamada bulunan Zelenskiy, “Ukrayna ile Rusya arasında “ortak çok şey” hakkında çok uzun düşündüm. Gerçek şu ki, bugün, Kırım’ın işgalinden ve Donbas’taki saldırganlığından sonra “ortak” sadece bir şeyimiz kaldı; devlet sınırı. “Ortak” 2295 kilometre ve 400 metre. Ve Ukrayna sınırının her milimetresini Rusya Ukrayna’nın kontrol altına geri vermeli. Sadece bundan sonra biz “ortak” noktaları arayışına devam edebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Petrol ürünlerinin ihracatın yasağı, işgal edilen bölgelerde yaşayan Ukrayna vatandaşlarına Rus pasaportu dağıtma ve Ukrayna vatandaşları esarette tutmanın iki ülke arasındaki ilişkilerin uzlaşmaya hiç yaklaştırmadığını belirten Zelenskiy, “Bu ilişkiler kesinlikle ‘kardeş ilişkisi’ olarak tanımlanamaz.” diye vurguladı.

RUSYA’NIN SKANDAL VATANDAŞLIK KARARI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün farklı kategorilerdeki Ukrayna vatandaşlarına, Rus vatandaşlığının kolaylaştırılmış prosedüre göre verilmesine izin veren kararnameyi imzalamıştı.

Bundan sonra, Kırım ve Sivastopol’de doğup büyüyen, 18 Mart 2014 tarihinden önce bu bölgelerin dışına çıkan Ukrayna vatandaşları, onların öz ve üvey evlatları, eşleri ve ebeveynleri bu hakka sahip olabilecek.

Ayrıca 24 Nisan 2019 tarihinde imzaladığı kararname ile Putin, Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından işgal edilen Donetsk ve Lugansk sakinleri için Rusya vatandaşlığı verilmesi sürecini kolaylaştırmıştı.